Hormon Bozukluğuna Bağlı Ani Saç Dökülmesi

  • 07 Aralık 2017
  • 7.867 kez görüntülendi.
Hormon Bozukluğuna Bağlı Ani Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek birçok insanın problemi. Saçlarımız dış görünüşümüzün bir parçası ve diş dünyaya karşı kimliğimizi oluşturan önemli unsurlardan birisi. Öyleki her gün temizleyip gerekli bakımını sürekli yapıp her bulunan fırsatta aynanın karşısına geçip saçlarımızı düzeltiriz. Hal böyle olunca saç dökülmesi ve kellik korkulu rüyalarımız arasında. Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir.

Saçlarımız zaten normal hayat döngüsünde sürekli dökülüp tekrar oluşur. Günde 100-150 tel saç dökülmesi bu sebepten dolayı normaldir. Bundan daha fazla gerçekleşen dökülmelerinin sebepleri arasında genetik faktörler, kemoterapi, ilaç tedavileri, cilt hastalıkları, stres ve hormonal bozukluklar olabilir.

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi olarak gösterilen stres bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve birçok hastalığa sebep olurken, saçlarımızı da döküyor. Yine vücutta birçok olay hormonlarla düzenlenir. Vücudun iç dengesinin devam edebilmesi için bu hormonların da dengesinin korunması lazım. Stresin vücuttaki bu hormon dengesini bozarak çeşitli rahatsızlıklara temel oluşturduğu düşünülmektedir.

Hormonal Ani Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzdaki birçok fizyolojik olay hormonlar tarafından kontrol edilir ve düzenlenir. Bir hormon düzenin artması bir başka hormonun azalması farklı tepkilere yol açar. Hormonal değişimler vücudumuz için gerekli fakat bu hormonların anormal değişimleri farklı sorunlara yol açabiliyor. Saç dökülmesi de bu sorulardan biri. Hormonal bozukluklar stres, beslenme bozuklukları, kullanılan ilaçlar ve geçirilen tıbbi operasyonlar sonucu ortaya çıkabiliyor.

  • Östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak da bilinir. Bu hormonun kandaki artışı birçok bozuklukla beraber sac dökülmesine de neden olur. Fazla östrojen vücuttaki kanser hücrelerini de uyarır. Bu yüzden tek sorununuz saç dökülmesi olmaya bilir.
  • Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinir ve bu hormonun artması koltuk altı gibi bölgelerde kıllanmayı artırırken saçların dökülmesine sebep olur.
  • Tiroid hormonları tiroid bezinden salgılanır ve metabolizmayı düzenleyen etkileri vardır. Tiroksin hormonunun miktarının artması veya fazla azalması saçların zarar görüp dökülmesine sebep olur.
  • Kortizol hormonunun aşırı salgılanması cilt altı dokularda incelmeye neden olur. İncelen dokularda kanama, morarma yaralanmalar ortaya çıkarken kullanmada sorunlar ortaya çıkıyor.

Saç Dökülmesi Hormon Testi Nedir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabildiği gibi hormonal saç dökülmesi de birçok farklı hormondan kaynaklanabiliyor. Saç dökülmesinin tedavi edilmesi ve altında yatan hormonal bozukluğun tedavisi edilebilmesi için öncelikle hangi hormondan kaynaklandığını belirlemek gerekir.

Her hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Problem ilerlemeden önüne geçmeyi sağlar hastanelerde yapılan hormon testi ile hormonal bir bozukluğunuz olup olmadığı kontrol edilir ve eğer varsa uygun tedaviye başlanır. Bu sayede saç dökülmesinin yanı sıra birçok hormonal rahatsızlığın önüne geçilir. Bu testler hastanenin endokrinoloji servisinde yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ