Ayak Parmağında Şişlik

Ayak Parmağında Şişlik

Ayak parmağında oluşan şişliklerin birçok nedeni olabilmektedir. Genellikle ayakta ve ayak parmağında meydana gelen şişlikler uzun süreli ayakta durmaya bağlı kan akışının azalmasından ve ödem oluşmasındandır.

Ayak parmağında oluşan şişlikler kısa vadeli olabilir. Kısa vadeli şişlikler genellikle zorlama, çarpma gibi travma sonrasında meydana gelmektedir. Uzun vadeli şişlikler ciddi bir durumun habercisi olabilir. Uzun vadeli şişlikler de mutlaka uzman bir hekimde gidilerek, gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Ayak Parmağında Şişlik Neden Olur?

Travma Sonrası

Ayak bölgesine gelen bir darbe ya da çarpma gibi olaylar sonucunda bu bölgedeki zedelenmenin şiddetine bağlı olarak ayakta ve ayak parmaklarında şişlik oluşabilir.

Ayak parmağındaki şişlik kişinin istirahat etmesine bağlı olarak zamanla iyileşmektedir. Bazı durumlarda bu şişlik bir kırık ya da çatlağın habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir hekimin müdahalesine ihtiyaç vardır.

Enfeksiyon Kaynaklı Şişlikler

Ayak bölgesinde bulunan açık yaralarda enfeksiyon oluşabilir. Oluşan enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak ayak parmaklarında şişlik, hassasiyet meydana gelebilir.

Oluşan şişlikler enfeksiyonun boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi ile şişlikler kısa süre içerisinde geçmektedir.

Çoğu zaman enfeksiyonların tedavisi için düzenli antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan antibiyotiğin süresine ve dozuna bağlı olarak şişlik, belirli bir süre içerisinde düzelmektedir.

Sinaptik Artrit

Sinaptik artrit çok sık gözlenmeyen eklem sıvısında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle eklem sıvısının iltihaplanması sonucunda görülen bir durumdur.

Bu rahatsızlık sonucunda eklemlerde, özellikle ayak ve ayak parmaklarında şiddetli şişlikler meydana gelmektedir. Kişi yürürken bile zorluk yaşamaya başlamaktadır.

Sinaptik artrit rahatsızlığı genellikle cerrahi müdahale gerektirmektedir. Cerrahi müdahale ile eklem bölgesindeki iltihaplı sıvı çekilir. Kişi ameliyat sonrasında uzun süre antibiyotik tedavisi görür.

Bu rahatsızlık çoğu zaman bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen bir boğaz enfeksiyonunun enfeksiyon sıvısına sıçraması sonucunda görülür. Ameliyat sonrasındaki antibiyotik tedavisi kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Tırnak Batması

Tırnak batması, ayak parmağında şişlik probleminin en bilindik nedenlerinden biridir. Tırnak batması sonucunda gözlenen enfeksiyonlarına bağlı olarak ayak parmaklarında şişlik baş gösterebilmektedir. Özellikle tırnağın battığı parmakta iltihaplanmaya bağlı olarak şişlik ve ağrı görülmektedir.

Tırnak batması cerrahi müdahale ile düzeltilebilecek bir durumdur. Cerrahi müdahale ile batan tırnak yerinden çekilir ve parmaktaki iltihap temizlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ