Bebeğimin Bağırsakları Gurulduyor

Bebeğimin Bağırsakları Gurulduyor

Bağırsaklarda guruldama problemi genellikle yetişkinlerde görülse de, kimi zaman bebeklerde de görülebilmektedir. Aslında karından geldiği sanılan guruldama seslerinin çoğu zaman sebebi bağırsak guruldaması olmaktadır.

Yetişkinlerde sıkça görülen guruldama seslerine, bebeklerde rastlandığında anne ve baba hemen endişeye kapılmaktadır. Ancak bebekteki bağırsak guruldaması her zaman endişe gerektirecek denli ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklı olmaz. Bu yüzden ebeveynlerin sakinliğini korumalarında ve bir an evvel konuyla ilgili uzman doktora başvurmalarında yarar vardır.

Bebeğimi Emzirirken Karnı Gurulduyor

Yeni anne olmuş kişilerden; “bebeğimi emzirirken karnı gurulduyor” şikayeti çok sık duyulur. Bebeğin meme başını tam olarak kavrayamaması halinde hava yutar ve guruldama sesleri ortaya çıkar. Özellikle yenidoğan bebeklerin ilk günlerinde yatarak emzirme yöntemi uygulamak daha doğru ve etkili olacaktır. Yatarak emzirme yönteminden kastedilen; bebeğin anneye doğru yan yatırılması ve annenin eliyle meme başını kavrayıp, bebeğin ağzına doğru götürmesi yöntemidir. Bu yöntemi uygulayarak bebeğin hava yutmamasını sağlayabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Bebeklerde Bağırsaklar Neden Guruldar?

Bebeklerde rastlanan bağırsak guruldamasının; bebeğin memeyi doğru kavrayamamasından tutun da gıda alerjisine kadar pek çok nedeni vardır. Her bebekte bu nedenler değişkenlik gösterebilse de, sonuç olarak bağırsak guruldaması sorunu ortak görülür.

1-)Yanlış Emzirme Yöntemi

Özellikle bebeklerin ilk emzirilme evrelerinde bu sebepten bağırsaklarda guruldama şikayetine sık rastlanır. Yeni anne olmuş kimselerin bebeği yanlış emzirmelerinden ve bebeğin annesinin meme başını tam kavrayamamasından ötürü hava yutulması söz konusu olabilir. Yutulan hava ise bebeğin bağırsaklarından ve midesinden guruldama şeklinde sesler gelmesine yol açabilir.

2-)Gıda Alerjisi

Bebeklerde bağırsak guruldaması probleminin bir diğer sebebi ise gıda alerjisidir. Özellikle bebeğin ilk dönemlerinde bu duruma çok fazla rastlanır. Önlem için bebeğin alerjisi olan gıdalar araştırılmalı ve bu gıda ürünlerinden bebek mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

3-)Gaz Sancısı

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı fazlaca görülür. Gaz sancısına bağlı olarak bebeğin bağırsağından ses gelmesi durumuna sık sık şahit olunur. Şayet bebekte gaz sancısı çok fazla tekrarlıyorsa, konuyla ilgili bebeğin uzman doktora götürülmesi faydalı olacaktır.

4-)Anne Sütünden Kaynaklı Olabilir

İlk duyuşta kulağa garip gelse de, kimi zaman anne sütünden kaynaklı bebeklerin bağırsaklarından ses gelmesi durumuna rastlanabilir. Bazı bebeklerde anne sütü bebeğe iyi gelmeyebilir ve midesinde, bağırsaklarında bir takım olumsuzlara yol açabilir.

5-)Reflü Kaynaklı Olabilir

Bebeklerin sindirim sistemi tam anlamıyla gelişmediğinden, bebeklerde reflü görülebilir. Asit ve kolik reflü olarak  ikiye ayrılan reflü rahatsızlığından dolayı bebeğin bağırsaklarından gelen sesler duyulabilir. Yenidoğanlarda reflü genellikle 12-18 aylık süreçte kendiliğinden geçse de, doğabilecek daha ciddi sağlık sorunlarına karşın uzman doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Bağırsak Guruldaması Nasıl Tedavi Edilir?

  • Bebeğin anne tarafından doğru şekilde emzirilmesi, emzirme esnasında hava yutmasını engeller. Böylelikle bağırsak guruldaması problemini de engellenmiş olur.
  • Bebeğin gaz sancısı problemi yaşamaması için sindirimi kolay besinlerle beslenmesine özen gösterilmelidir. Bu konuyla ilgili uzman doktordan daha detaylı bilgi edinebilir, hangi gıdalarla bebeğinizi beslenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.
  • Bebeğin hangi gıda ürünlerine karşı alerjisinin olduğunun tespit edilmesi ve bu gıda ürünlerini tüketmemesi de şikayeti çözecek niteliktedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ