Beta Hcg Değeri Düşer mi?

Beta Hcg Değeri Düşer mi?

Beta HCG değeri gebelik döneminde ortaya çıkan ve yükselen değerlerdir. Beta HCG kadınlarda olan bir hormon türüdür ve gebelik dönemi ile birlikte bu hormonda artış meydana gelir. Kanda yükselen bu hormon türü hamilelik döneminin çeşitli dönemlerinde farklı değerlere ulaşabilir. Bu hormonun en büyük özelliği gebelik dönemi boyunca salgılanan bir hormon olmasıdır.

Beta HCG hormonu gebelik dönemi içinde ilk olarak kanda oluşur. Sonrasında yükselmeye başlar ve yükselmesi ile birlikte anne adayının idrarında bir takım değişiklikler meydana gelir. Kadınların hamile kalıp kalmadığını anlayabilmesi için döllenme sürecinden sonraki 6 ile 8 günleri arasında Beta HCG hormonu değerlerini ölçtürmesi yeterli olacaktır. Hormonun yükselmesi hamileliğin önemli belirtilerinden birisi olarak sayılabilir.

Beta HCG Hormonu Nasıl Tespit Edilmeli?

Beta HCG hormonunun yükselmesi gebeliğe bağlıdır. Bu dönemde Beta HCG hormonu değerlerinin ölçülebilmesi için bir takım testlerin yaptırılması gereklidir. Bu testler ile birlikte kanda Beta Hcg hormonu artışı olup olmadığı anlaşılabilir. Beta HCG hormonu değerleri için yapılacak olan testler ilk zamanlar içinde kan üzerinde yapılır. Daha sonrasında ise bu testler idrar üzerinden yapılabilir. İdrar testlerini çok kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Bu tarz testler eczanelerde satılmaktadır.

Beta Hcg hormonu değerlerinin fazla çıkması demek kişinin hamile olduğunun bir göstergesidir. Beta Hcg hormonu değerlerinin düşük çıkması durumunda ise bu durum gebelik olmadığı anlamına gelir. Bu testlerin her zaman idrar testleri üzerinde yapılmayacağı da anlaşılmalıdır. Testlerin doğru çıkabilmesi için adet döneminden sonra 1 ya da 2 hafta sonra test yapılması daha uygun olacaktır. Testlerin olumlu çıkması da tam bir sonuç vermez. Kişinin en iyi sonuç için en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir.

Kande Beta Hcg hormonu değerlerinin yükselmesinin diğer sebepleri arasında dış gebelik, boş gebelik, tümör gibi sebepler de yer almaktadır. Bu sağlık sorunlarının hangisinin hormon değerleri üzerinde etkisi olduğunun araştırılabilmesi için test yaptırılması ve doktor muayenesi gereklidir.

Beta Hcg Hormonu Neden Düşer?

Beta HCG hormonu değerlerinin yapılan ölçümlere göre düşük çıkması durumuna neden olan çok sayıda etken bulunur. Bu hormonun testlerde düşük çıkması demek kişinin hamile olmadığının bir göstergesidir. Hamile olan kadınların Beta HCG hormonu değerlerinin düşmesi halinde ise bu durum düşük ihtimalini göz önünde bulundurur. Bunun yanı sıra Beta Hcg hormonunun düşük çıkmasının dış gebelik, boş gebelik gibi nedenleri de bulunmaktadır. Kişinin böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ