Burun Ucu Morarması

Burun Ucu Morarması

Cildin herhangi bir noktasında oluşabilen morluklara kimi zaman burunda veya burun ucunda da rastlanabilmektedir. Morluklar çoğunlukla travma etkenlerinden kaynaklı olsa da altında yatan pek çok rahatsızlık olabilir. Eğer morluklarla birlikte nefes darlığı, tırnaklarda renk değişimi, burun kanaması ve göğüs ağrısı anormallikleri gözleniyorsa derhal uzman doktora gidilmesi önerilir.

Vücutta Morluklar Neden Olur?

Yazının başında belirttiğimiz gibi morluklara daha çok kol, bacak bölgelerinde rastlansa da burunda da morluk baş gösterebilmektedir. Aşağıda genel olarak morlukların nedenleri ele alınmıştır.

Travma Etkenleri

Vücuttaki herhangi bir bölgeye alınan ciddi hasarlar, deri altındaki damarlara zarar verebilir. Damarların zarar görmesi ise cilt üzerinde morluklar şeklinde belirir. Özellikle kol ve bacaklarımız sürekli olarak dış ortamla temas halinde olduğundan bu bölgelerde travmadan kaynaklı morluklara sık rastlanır. Aynı şekilde buruna alınan darbeden ötürü de burunda morarma baş gösterebilir. Yürürken veya durduk yerde sert zemine(sehpa, ağaç, duvar vs.) çarpmanın akabinde gözlenebilir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Ciltteki morlukların bir diğer nedeni kullanılan bazı ilaçlardır. Tedavi sürecinde alınan bazı ilaçlar, cilt ve kan üzerinde inceltici bir etkiye yol açarak morarmayı kolay kılarlar. Özellikle balık yağı destek ürününün kullanımı, kortizon içerikli ilaçların kullanımı akabinde ciltte en ufak darbede dahi morluk meydana gelebilir. Morluk şikayetiyle alakalı doktora başvurulduğunda hali hazırda alınan ilaçlar hakkında bilgi vermekte fayda vardır.

Yaşlılık Dönemi

Cildimizde bulunan dokular, damarları dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı korumakla görevlidirler. Yaşlılık dönemiyle birlikte dokularda oluşan zayıflık morluk oluşumunu basit kılar. Vücuda alınan ufak bir fiziksel temas da dahi morarma gözlenebilir.

Kılcal Damar Çatlaması

Vücudumuzdaki en küçük kan damarları, kılcal damar olarak ifade edilir. Vücutta meydana gelen hormon salınımlarındaki değişiklerden, genetik etkenlerden ötürü kılcal damarlarda çatlama gözlenebilir. Meydana gelen damar çatlaması kendini morluk şeklinde belli edebilir.

Diğer Nedenler

  • C vitamini eksikliği,
  • Alerjik durumlar,
  • Damar rahatsızlıkları

Durduk yerde burun ucunda veya cildin herhangi bir noktasında herhangi bir fiziksel temas olmadan morluk beliriyorsa, altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı ve mutlaka sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ