Hamilelikte Sarı Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Sarı Akıntı Neden Olur?

SarıHamilelik dönemi yaklaştıkça kadınlarda sarı akıntı sorunu baş gösterebilmektedir. Bu süreçte meydana gelen akıntılar çoğunlukla gebelik ile alakalı fizyolojik akıntılardır. Normal şartlarda kokusuz ve şeffaf olması beklenen vajinal akıntının; sarı, yeşil ve kokulu yapıda olması ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Kimi zaman stres gibi basit etkenler sarı akıntıya yol açsa da cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar ve mantar enfeksiyonları gibi pek çok ciddi sorundan kaynaklı olabilir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Mantar Enfeksiyonu

Gebelik döneminde görülen sarı akıntının başlıca nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Nemli ve karanlık bölgeleri tercih eden bu mikroorganizmaların üremeleri için en uygun ortamlar; genital bölge, koltuk altı bölgesi ve saç derisidir. Yeterince genital bölge temizliğine dikkat edilmemesine bağlı olarak genital bölgede mantar enfeksiyonu görülebilir. Ancak tek başına sarı akıntı mantar enfeksiyonu bulgusu olarak değerlendirilemez. Eğer akıntıyla birlikte vajinal kaşıntı, bu bölgede kızarıklık söz konusuysa mantar enfeksiyonundan şüphe edilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bel Soğukluğu

Cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığı olarak bilinen bel soğukluğu, tıp dilinde gonore olarak ifade edilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlenebilir. Bel soğukluğu erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet verirken kadınlarda rahim ve rektum bölgelerinde enfeksiyona yol açabilmektedir.

Farkedilen sarı akıntı, bel soğukluğunun belirtileri arasındadır. Ancak tek başına rahatsızlık göstergesi değildir. Kadınlarda bel soğukluğunun başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir;

  • Sarı ve kokulu anormal bir vajinal akıntı,
  • Genital bölgede kaşıntı,
  • Adet düzensizliği,
  • Cinsel ilişki sırasında acıma hissi,
  • Vajinal girişte ağrı hissi

Klamidya

Cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda sarı akıntıya sebebiyet veren bir diğer rahatsızlık, klamidyadır. Bir bakteri olan klamidya, vajinal veya oral ilişki esnasında bulaşabilir. Enfeksiyonel rahatsızlık olan klamidya her seferinde bariz bulgularla kendini göstermez. Ancak hafif seviyede de olsa kendini belirten semptomları şunlardır;

  • Vajinal akıntı(anormal akıntı: sarı, yeşil, kahverengi ve kokulu yapıda olabilir),
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissi,
  • İdrar yaparken yanma hissi

Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar, bahsedildiği üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden ilişki sırasında iki tarafın da korunmasında ve genital bölge temizliğine dikkat etmelerinde fayda vardır.

Genital Bölge Temizliğine Dikkat Edilmemesi

İdrar yaptıktan sonra genital bölgenin temizlenmemesi, uzun süre aynı iç çamaşırlarının giyilmesi  ve değiştirilmemesi, büyük tuvalet sonrası temizliğin anüsten genital bölgeye doğru yapılması bu bölgede enfeksiyon ihtimalini arttırır. Bu bölgede oluşabilecek enfeksiyonsa beraberinde mantar enfeksiyonu rahatsızlığını getirerek, dolaylı olarak sarı akıntı oluşumuna yol açabilir.

Hamilelikte sarı akıntı kimi zaman yukarıda bahsedilenlerin dışında psikolojik etkenlerin(aşırı stres) sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Fakat sarımsı akıntı kesinlikle bu denli hafife alınmamalı, ciddi sorunların göstergesi olabileceği unutulmadan uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ