Ense ve Boyunda Karıncalanma

  • 07 Şubat 2018
  • 3.996 kez görüntülendi.
Ense ve Boyunda Karıncalanma

Ense ve boyun bölgesinde görülen karıncalanmaların birçok sebebi bulunmaktadır. Bu nedenler genellikle geçici karıncalanmalar oluşturmakta ve kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ense ve boyun kısmında görülen karıncalanmalar zaman zaman birlikte görülse de bazı zamanlarda bu uyuşmalar tek tek bölgesel olarak görülebilir. Geçici olan bu ağrıların devam etmesi halinde kişinin doktora giderek muayene olması, gerekli olan testleri yaptırması gereklidir.

Ensede görülen ağrılar genellikle batma şeklindedir. Ense ve boyun ağrılarının oluşmasında aynı sebepler olabileceği gibi bu ağrıların farklı nedenlere bağlı olarak oluşabileceği de unutulmamalıdır.
Ense ve boyunda görülen karıncalanmaların artması halinde kişinin acilen doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

Ense ve Boyun Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

  • Ense ya da boyun bölgesinde fıtık bulunan kişilerde sık sık ağrılar görülür. Bu bölgelerde yer alan fıtık sorunu alınan herhangi bir darbe, yanlış oturma pozisyonu ya da ters bir harekette bulunulması halinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Fıtık sorunu olan kişilerin bu konularda çok daha dikkatli bir biçimde hareket etmesi önerilmektedir. Hastalığın ilerlemesi halinde bu karıncalanma hissi kollar ve ellere de yayılmaktadır.
  • Ense ve boyunda görülen ağrıların diğer sebebi de bu bölgeye alınan darbelerdir. Kişinin geçirmiş olduğu kaza ve travmalar ense ve boyun bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Alınan hasara göre ağrı ve uyuşukluk hissi farklı boyutlarda olabilmektedir. Kişinin uzman bir doktora gitmesi önerilmektedir.
  • Ense ve boyun kısmında yer alan uyuşma ve karıncalanmaların nedenlerinden birisi de boyun düzleşmesidir. Kişinin yanlış duruş bozukluğuna sahip olması durumunda boyunda yer alan omurlar zedelenir ve bu durum boyun düzleşmesi olarak anılır. Boyun düzleşmesi boyun bölgesinde şiddetli ağrılara, karıncalanma hissine neden olan bir sağlık sorunudur. Kişinin gerekirse fizik tedavi alması önerilmektedir.

Boyunda Karıncalanma Hissi Neden Oluşur?

  • Boyun bölgesinde kişinin sık sık batma hissi hissetmesinin en sık görülen nedenlerinden birisi kişinin içinde bulunduğu ruh halidir. Aşırı stresli bir ortam, kişinin kaygılı oluşu bu bölgede ağrıya neden olan birincil faktördür.
  • Boyun bölgesinde görüşen uyuşmanın diğer bir sebebi ise kireçlenmedir. Kireçlenme eklemlerde görülen sertliğe verilen bir isimdir. Kireçlenme sorunu olan kişilerin boyun bölgesinde sık sık ağrılar ve batma hissi oluştuğu gözlenmektedir.
  • Boyun bölgesinde ağrıya neden olan diğer hastalık türü ise bu bölgede yer alan enfeksiyon hastalıklarıdır. Kişinin bu durumda doktora gitmesi ve doktorun önerdiği ilaçlar ile tedavi olması gereklidir. Boyun bölgesinde yer alan iltihaplar da ağrı ve uyuşmaya neden olmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ