Kan Gazı Düşüklüğü

Kan Gazı Düşüklüğü

Kan gazı değerleri vücuttaki çeşitli fizyolojik ve patolojik durumlar hakkında bilgi vermektedir. Genellikle kan gazı değerlerinde meydana gelen değişimler solunumsal ve metabolik olaylar hakkında bilgi vermektedir.

Kan gazı düşüklüğü ya da kan gazı yüksekliği kişide çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle kan gazı düşüklüğü kişinin hayati organlarında bozukluklara sebep olabilir, sonucunda ölüme kadar giden sorunlar meydana gelebilir.

Kan gazı değerleri denilince genellikle karbondioksit ve oksijen miktarları değerlendirilmektedir. Normal değerlerin dışına çıkan bir durum kronik bir hal aldı ise kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli sorunun kaynağı bulunmalı ve gerekli tedavi şeması çizilmelidir.

Kandaki normal oksijen değerleri 80-100 mmHg civarındadır. Kandaki karbondioksit miktarı 35- 45 mmHg ‘dır. Bu civarın altında meydana gelen değerler kan gazı düşüklüğünü ifade etmektedir.

Test sonuçlarının doğruluğu için testin birkaç defa tekrarlanması, farklı laboratuvarda tekrar test edilmesi gerekli olabilir.

Oksijen Düşüklüğü

Kan gazlarının en önemlilerinden biri olan oksijen hayati organlarımızın işlevi için her daim gerekli bir gazdır. Vücutta oksijen miktarının azalması, kandaki oksijenin azalması dokulara yeterince oksijen gidememesine sebep olur. Yeterince oksijen alamayan organlar düzenli çalışmasını durdur, kanlanma azalır ve organlar iflas edebilir.

Oksijen düşüklüğü kişinin ciddi şekilde ağrı, acı duymasına; vücutta yeterince oksijen dolaşmamasına bağlı olarak vücut uzuvlarında morarmalar ve gangren gözlenmesine sebep olabilir.

Sürekli şiddetli bir baş ağrısının oluşması, mide bulantısı ve kusma da oksijen düşüklüğünde gözlenen semptomlardandır.

Karbondioksit Düşüklüğü

Karbondioksit zehirli bir gazdır. Vücutta serbest bir halde çok az bir miktarda bulunmaktadır. Genellikle bikarbonat iyonuna bağlanarak akciğerlerdeki alveollerden atılmaktadır.

Çeşitli çevresel sebeplerden dolayı yada genetik sorunlardan dolayı ortaya çıkan hastalıklar sonucunda kandaki karbondioksit miktarı düşebilir.

Karbondioksit miktarının kanda düşmesi dolaylı yoldan oksijen mekanizmasını da etkilemekte ve vücuda oksijen yokluğunda meydana gelen tepkilere benzer tepkiler oluşturmaktadır.

NOT: Kan gazı düşüklüğü ani bir şekilde meydana gelebilir ve şiddetli seyredebilir. Böyle durumlarda solunum durması yada solunumda ataklar meydana gelebilir. Özellikle astım, koah gibi rahatsızlıkları olan kişiler de bu tarz olgular hayati önem taşımaktadır, hiç zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ