Gebelikte Dikloron İğne Kullanımı

  • 13 Şubat 2017
  • 15.224 kez görüntülendi.
Gebelikte Dikloron İğne Kullanımı

Dikloron inflamatuar hastalıklarda ani durumlarda ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Romatizmal hastalıklar, ankilizon spondilit, romatoid artrit gibi hastalıklarda sık sık kullanılmaktadır. Dikloron genel olarak kanamaya eğilimi olan kişilerde, astımı olan kişilerde kesinlikle kulanılmamalıdır.

Gebelik ilaç kullanımı açısından özellikle dikkat edilmesi gereken hassas bir durumdur. Gebelik boyunca kullanılan ilaçlar başta hamile kişiye olmak üzere bebeğe bile zarar verebilmektedir. Bu yüzden hamilelik esnasında kullanılan her türlü ilaca dikkat edilmeli, doktora danışılmadan asla kullanılmamalıdır.

Gebeliğin Son Evresinde Dikloron İğne Kullanımı

Gebelikte dikloron iğne kullanımı sakıncalar yaratabilmektedir. Özellikle gebeliğin son evrelerinde dikloron iğne kullanımı çok tehlikelidir, kesinlikle kulanılmamalıdır. Gebeliğin son evrelerinde dikloron iğne kullanımı doğumun daha erken başlamasına neden olabilir, durdurulamayan kanamalara yol açabilir. Bu sebeple çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Gebeliğin İlk Evrelerinde Dikloron İğne Kullanımı

Dikloron iğne hamileliğin erken evrelerinde kullanıldığında da çeşitli problemler oluşabilir. Ara kanamalar gözlenebilmektedir. Özellikle ara kanamaları olan, kanama riski olan kişilerde bu durum hayatı tehlike taşıyabilmektedir. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır.

Gebeliğin erken evrelerinde dikloron iğne kullanımı düşüklere, bebekte çeşitli kalıtsal bozukluklara sebep olabilmektedir. Ancak bazı ciddi durumlarda ise yarar/ zarar oranı göz önüne alınarak doktor tarafından kulanım önerilebilmektedir. Böyle bir durumda kesinlikle gebe kişi gözetim altında tutulmalı, bebeğin sağlık durumu gözetim altında tutulmalıdır.

Dikloronun Kullanılmaması Gereken Durumlar

Dikloron diklofenak etkin maddesi içeren ampul formunda yani iğne şeklinde vücuda vurulan bir ilaçtır. Bu ilaç NSAİİ grubunda bulunmaktadır. Bu grup ilaçlar başta kanama riskine neden olabilmektedir. Kanama riski olan kişiler, ameliyat olacak kişiler, doğum yapacak kişiler asla kullanmamalıdır.

Kalp problemi olan kişilerde atım bozukluklarına neden olabileceği için kesinlikle dikkatli kullanılmalı, doktor kontrolü olmalıdır. Ayrıca bu grup ilaçlar bronşlarda vazokonstriksiyona neden olduğu için astımlı kişilerde krize yol açmaktadır. Astımlı kişiler bu tür ilaçları kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Midede çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle gastrit, ülser hastası olan kişilerde bu ilaç grubu mide kanamasına yol açabilmektedir. Acil ve gereken durumlar dışında kullanılmamalı, yerine farklı ilaç grupları tercih edilmelidir. Antikoagülan ilaçlar ile birlikte kullanımı da kanamalara sebep olabileceği için birlikte kulanımından kaçınılmalıdır. Doktor kontrolü ve tavsiyesi dışında kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Daha detaylı bilgi için uzman doktora başvurmanız önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ