Geceleri Aşırı Gerilme ve Kendini Kasma

Geceleri Aşırı Gerilme ve Kendini Kasma

Günümüzde yaşam koşullarının çok zorlu olması, yoğun tempoda çalışma şartları kişilerin geceleri yeterli ve tatmin edici uyku uyuyamamalarına sebep olabilmektedir. Geceleri aşırı gerilme ve kendini kasma buna bağlı olarak geceleri uyuyamamak ya da gece uykusundan sık sık uyanmak günümüzde sıkça yaşanılan bir problemdir.

Kişilerin geceleri ya da gün içerisinde bu kadar sık gerilmesi ve kendini kasmasının altında yer alan birçok neden olabilmektedir. Bu sebeplerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi, altında yatan sebebin psikolojik ya da patolojik olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Geceleri Aşırı Gerilme ve Kendini Kasmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Anksiyete

Anksiyete bozukluğu günümüzde sıkça karşılaşılan psikolojik problemlerden bir tanesidir. Kişilerin aşırı heyecan ve evhamlı bir ruh haline bürünmesi bu hastalığın en belirgin semptomlarından bir tanesidir.

Bu hastalığa sahip kişilerde sıkça karşılaşılan bir diğer sorun ise uykuya dalamama, uyku öncesi gerginlik ve kendini kasma, uykudan sık sık uyanmaktır. Anksiyete tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Kişinin doktorun uygun gördüğü süre boyunca ilaçlarını düzenli kullanması sonucunda sorun ortadan kaldırılabilir.

2-)Aşırı Stres

Günümüzde birçok rahatsızlığın ve kalitesiz yaşamın temelini stres oluşturmaktadır. Hayat şartlarının zorlu olması, yaşam mücadelesi hemen hemen her yaş grubundaki kişinin stresli bir yaşam sürmesine neden olmaktadır.

Stres, beyinde ve vücudun çeşitli yerlerinde patolojik bozukluklara sebep olabilir. Patolojik bozukluklar dışında stres kişinin mental sağlığını etkilemektedir. Vücutta istemsiz meydana gelen kasılmalar, gerilmeler, geceleri bir anda gelen aşırı gerilme, uyku bozuklukları stres kaynaklı olabilmektedir.

Stres sekonder etkili olarak da kişiye zarar verebilir. Meydana getirdiği hastalığın tedavisi için yine stres kaynağının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Stres kaynağının ortadan kaldırılması için kişinin öncelikli olarak kendini rahatlatması, stresli yaşantıdan uzak durması gerekmektedir.

3-)Patolojik Bozukluklar

Özellikle beyinde meydana gelen patolojik değişimler kişinin korku sisteminin aşırı aktif olmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kişide aşırı gerilme, kendini kasma ve daima bir korku hali hüküm sürebilir.

Bu durum beyindeki bazı nörotransmitterlerin eksik ya da fazla salınmasından kaynaklı meydana gelebilmektedir. Meydana gelen diğer şikayetlerinde uzman hekimler tarafından değerlendirilmesi ile kişiye uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Tüm bu tedavi süresi boyunca kişi psikolojik destek de almalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ