İshal Eklem Ağrısı Yapar mı?

  • 14 Ağustos 2018
  • 3.716 kez görüntülendi.
İshal Eklem Ağrısı Yapar mı?

Halk arasında mide veya bağırsak üşütmesi olarak bilinen, bilimsel adı diare olan ishal; sulu ve sık sık dışkılamaya verilen isimdir. Kişiye özellikle dışarıda bulunduğunda ve yolculuklarda bolca sıkıntı yaşatan ishal genellikle soğuk havalarda görülmektedir ve eklem ağrıları gibi sonuçlara da neden olabilir. Kişinin yedikleri ve içtikleriyle de alakalı olan ishal vücutta bazı reaksiyonların görülmesine neden olabilmektedir. Kimi zaman da kullanılan ilaçların yan etkileriyle ortaya çıkabilmektedir.

İshal rahatsızlığı yaşayan kişiler günde 250 gram’dan fazla dışkı yaparlar ve bu dışkının %70’i sıvıdan oluşmaktadır. Şiddetli ishalde kişi 15 litreye kadar varan sıvı kaybı yaşayabilir. İshal bir hastalık değil bir belirti olarak tanımlanmaktadır.

İshal Neden Olur?

Vücutta fazla bulunan C vitamini, magnezyumun fazla olması, bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları, soğuk havalar, mide ve bağırsak üşütmesi, huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağın sıvıyı ememesi durumu, bakteriyel toksinler gibi geçici ve risksiz ishale sebep olan nedenlerdir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların yanında kolera, dizanteri, botulizm, crohn gibi hastalıklar riskli ishale neden olmaktadırlar. İshal kimi durumlarda apandis patlamasının en önemli nedeni olarak gösterilmektedir.

İshal dünyada 5 yaş altında çocuklarda en fazla ölüme sebep olması nedeniyle kimi zamanlarda oldukça tehlikeli bir hastalık olmaktadır.

Kişilerin yeme içmelerindeki bozukluklar, mideye ve bağırsaklara aşırı yüklenme, yağlı yiyecekler, karışık yiyeceklerin yenilmesi ishalin başlıca sebepleri arasında görülmektedir. Özellikle toplumumuzda Ramazan ayı sonrasında kişinin ağır tatlı ve tuzlulara yüklenmesi ve asitli ve soğuk içeceklerin bol olarak tüketilmesi ishale neden olabilmektedir.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir gün içinde 3 veya daha fazla sıvı dışkılama durumunda ishal (diare) belirtisinin ortaya çıktığını söylemiştir. Kişinin yorgun hissetmesi, aşırı sıvı kaybı kimi zamanlar ortaya çıkan eklem ağrıları ishalin belirtileri ve sonuçları arasındadır. Sürekli olarak lifli gıdalarla beslenme, bozuk olan ürünleri tüketme, özellikle çok sıcak olan yaz aylarında ortaya çıkan mikropların besinler üzerindeki etkisi de ishale neden olabilmektedir.

Kişinin karın bölgesinde ağrı oluşması, dışkısını tutamaması, sürekli olarak sıvı dışkılaması ishalin en fazla bilinen belirtilerindendir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde kişinin bir uzmandan yardım istemesi gerekmektedir.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

  • İshal probleminde fazlasıyla sıvı kaybı olduğu için kişinin öncelikle bu sıvı kaybını tekrar dengelemesi için bolca su içmesi önerilmektedir.
  • Daha çok katı ve yağsız yiyeceklerle beslenmesi de kişinin bu rahatsızlığı üzerinde etkili olacaktır.
  • Karın bölgesini sıcak tutması, dinlenmesi ve yediklerine dikkat etmesi şarttır. Karın ağrısı ve eklem ağrısı durumları için bir uzmanın tavsiye ettiği antibiyotik kullanılarak bu ağrılar hafifletilebilir.
  • Bitki çayları tüketmek, karbonatlı su, haşlanmış patates tüketimi ishalin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Kahve tüketimi, tatlandırıcılar, kuruyemiş ve asitli içecekler gibi endüstriyel ürünlerin tüketilmesi ishal durumlarında önerilmez.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ