Kağıt Yiyorum

Kağıt Yiyorum

Kağıt yeme problemi ilginç de olsa pek çok kişi tarafından yaşanabilmektedir. Genellikle toprak yeme durumuna benzeyen kağıt yeme alışkanlığının altında yatan neden psikolojik etkenlerdir. Kişinin yaşadığı psikolojik bozukluklar/sorunlar; kağıt yeme veya toprak yeme gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Kağıt Yemek Zararlı mıdır?

Toprak veya kireç yeme gibi sorunlara oldukça fazla benzeyen kağıt yeme problemi yaşayan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında, “kağıt yemek zararlı mıdır” sorusu gelmektedir. Yapısı gereği selülozdan oluşan kağıt, sindirim sistemi tarafından öğütülüp sindirilemez. Direkt olarak dışkı ile vücuttan dışarı atılmaktadır.

Kağıt, yapısından ötürü sindirimi kolay bir madde olmadığından vücutta karın ağrısı ve rahatsızlık hissiyatı gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden özellikle bebeklerin kağıt yeme gibi bir alışkanlığı söz konusuysa, anne ve baba tarafından sürekli olarak gözetim altında tutulmalıdır. Bebeklerin sindirim sistemleri, yetişkinlerdeki kadar gelişmiş olmadığından daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Toprak veya kil yeme gibi başka bir takım şikayetlerle benzerlik gösteren kağıt yeme durumu, kansızlığın(aneminin) göstergesi olabilir. Bu yüzden gerekli kan tahlilleri ve tetkiklerin yapılması için zaman kaybetmeden uzman doktora başvurulmalıdır.

Sürekli Kağıt Yeme İsteği

Kişinin sürekli olarak kağıt yeme eylemi göstermesi genellikle psikolojik bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak kağıt yeme durumu karın ağrısı gibi şikayetlere yol açarak, mide sorunları gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Kağıt yenmesinin yanı sıra, kağıdın üzerinde baskılı halde olan mürekkep gibi maddeler de kişinin sağlığını tehdit eden unsurlar olabilir. Bir çok kişi de mürekkepten veya kağıt üzerindeki kimyasaldan ötürü alerjik durumlar gözlenebilmektedir. Genellikle kendini kaşıntı, kızarıklık gibi belirtilerle gösteren alerjinin altında yatan nedenin kesin olarak teşhis edilmesi gerekmektedir.

Sürekli kağıt yeme şikayeti olan kişilerin, bu isteğin altında yatan nedenin doğru tahlili ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ