Kan Akışını Hissetme

Kan Akışını Hissetme

Kan akışını kişinin şiddetli bir şekilde hissetmesinin birçok sebebi olabilmektedir. En temel ve en sık gözlenen neden, kan basıncının şiddetli bir şekilde artmasıdır. Artan kan basıncı damarlara daha fazla basınç uygular ve daha şiddetli bir debi ile akar. Bu iki nedenle kişinin daha fazla bir şekilde kan akışını hissetmesini sağlamaktadır.

Kan akışının ani bir şekilde hissedilmesi genellikle geçici durumlarda gözlenmektedir. Kişinin istirahat etmesi ile normal düzeye gelmektedir. Kan akışının sürekli olarak şiddetli bir şekilde hissedilmesi ile ciddi bir durumun olduğunun göstergesidir. Böyle bir durum ile karşılaşan kişi zaman kaybetmeden uzman bir dahiliye uzmanına gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve doğru tedavi şeması uygulanmalıdır.

Kan akışını hissetme her yaş grubunda karşılaşılabilen bir durumdur. Ancak yaşlı popülasyonda gözlenmesi ve pediatrik popülasyonda gözlenmesi durumlarında çok daha dikkatli olunmalı, yakından takip yapılmalıdır.

Kan Akışını Hissetmenin Nedenleri Nelerdir?

1-)Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon olarak halk arasında bilinen hipertansiyon, yüksek kan basıncı anlamına gelmektedir. Kan basıncının ciddi boyutlara geldiği bu durumda kan akımı şiddetli bir şekilde hissedilmektedir.

Özellikle yüksek tansiyon hastalarının hastalıklarının kontrol altına alınamadığı, ilacın doğru bir şekilde kullanılmadığı durumlarda kan akışının artışı söz konusu olmaktadır.

2-)Alerjik Reaksiyonlar

Kan damarlarının daha belirgin hale gelmesinin, kan akışının daha şiddetli hissedilmesinin nedenlerinden biri de alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlarda kişi flushing(kızarma) yaşamaktadır. Yüzde, el ve kollarda kızarma, kan akımında artış gözlenebilmektedir.
Böyle durumlarda kişinin fonksiyonlarını normale getirmek için alerjiye sebep olan madde ile temasın acilen kesilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonun sebep olduğu semptomlar katlanarak artış göstermektedir.

3-)Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği kalbin düzenli kullanılamadığı durumlarda oluşan hastalıklardır. Bu hastalıklarda kan akımı kesinlikle değişir. Hastanın ataklarında kan akımında artış meydana gelebilir. Böyle bir durum kan akışının başta aort olmak üzere damarlarda şiddetli hissedilmesine sebep olabilmektedir.

Kalp hastalarının ilaçlarını kontrolsüz bir şekilde kullanması da kan akımının şiddetli bir şekilde hissedilmesine sebep olabilmektedir. Bu tarz semptomlar hisseden kişilerin ilaç dozlarını kontrol etmesi gerekmektedir. Aksi halde kişi yanlış ya da fazla ilaç kullanmış olabilmektedir. Bu semptomlar ile kişi oto kontrolünü sağlayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ