Karnımın Sol Alt Kaburgamın Altında Ağrı

Karnımın Sol Alt Kaburgamın Altında Ağrı

Karnımın sol alt kaburgamın altında ağrı birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Karnın alt kısımlarında yer alan kaburgalarda zaman zaman şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Travmatik etkenlere ve kazalara bağlı olarak kaburga kemiklerinin zarar görmesi bu ağrının en sık rastlanılan sebepleri arasında yer almaktadır. Kaburgalarda meydana gelen ağrının başka bir sebebi var ve ağrı uzun zaman olmasına rağmen hala devam ediyorsa, hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması tavsiye edilmektedir.

Kaburga Kemiklerinde Ağrı Neden Olur?

Kaburga kemiklerinde ağrı oluşmasının birçok sebebi olsa da ciddi riskler taşıyabileceğinden mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle ağrıların zaman içinde şiddetlenmesi ve uzun süre devam etmesi halinde acilen bir uzman ile görüşülmelidir.

Karnın sol alt kısmında kalan kaburgalarda meydana gelen ağrının sık görülen sebepleri ise şu şekildedir:

Kalp ile İlgili Nedenler

1-)Kalp Krizi

Kaburgalarda meydana gelen ağrı sol kısımda görülüyorsa bu durum kalp krizi riskini akla getirebilir. Nefes alma güçlüğü, terleme, göğüste sıkışma hissi ve mide bulantısı gibi belirtiler de ağrıya eşlik ediyorsa, kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

2-)Anjin

Sol kaburga kemiğinde görülen ağrıların sebeplerinden bir diğeri ise anjin olabilir. Belirtileri kalp krizine benzeyen anjin rahatsızlığında kişide ağrının yanı sıra bulantı, terleme ve kollara yayılan ağrılar meydana gelebilir.

Mide ile İlgili Nedenler

1-)Gaz Sıkışması

Sol kaburgada meydana gelen ağrıların sebebi mide ile de yakından ilgili olabilir. Gaz sıkışması en sık görülen sebeplerden birisidir. Bağırsaklardaki gazın birikmesi sonrası midede şişkinliğe de neden olan gaz sıkışması halinde paniğe gerek yoktur.

2-)Kabızlık

Kabızlık önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarından birisidir. Uzun süre dışkılamama sorunu olarak görülen kabızlık şiddetli karın ve kaburga ağrılarına da neden olabilmektedir. Lifli gıda tüketimini arttırarak, düzenli egzersiz yaparak ve bol bol su içerek kabızlık probleminden kurtulabilirsiniz.

3-)Huzursuz bağırsak sendromu

Karın bölgesinde sol kaburga altında ağrılara neden olan sorunlardan bir diğeri ise huzursuz bağırsak sendromudur. Bu sağlık sorununun diğer belirtileri arasında kabızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı da yer almaktadır. Ağrıların şiddetlenmesi halinde mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Sol Kaburga Altı Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

 • Mide yanması ya da reflü hastalığı,
 • Böbrek taşı düşürmek,
 • İltihaplı bağırsak hastalığı,
 • Zatürre,
 • Dalak hastalığı,
 • Pankreas iltihabı,
 • Akciğer sönmesi,
 • Akciğer zarı iltihabı,
 • Kaburga kemiğinde kırık ya da çatlak,
 • Perikardit.

Sol Kaburga Altı Ağrısı Nasıl Geçer?

Karnın sol alt kısmında yer alan kaburgalarda ağrı görülüyorsa hastanın dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Ağrının geçmesi için yapılabilecekler şu şekildedir:

 • Hasta sık sık, düzenli olarak egzersiz ve spor yapmalı,
 • Oturuş ve duruş pozisyonlarına çok dikkat edilmeli, çok uzun süre oturulduğunda açma-germe hareketleri yapılmalı,
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ