Parmak Sızlaması

Parmak Sızlaması

Genellikle egzersiz ya da ağır spor faaliyetlerinde ellerde ortaya çıkan aşırı yorgunluk belirtisi olarak meydana gelen parmak sızlaması, kaslardan kaynaklanmaktadır. Özellikle ağır antrenman gerektiren voleybol, basketbol ya da tenis türü sporlarda, bireylerde bu şikayet söz konusu olabilmektedir. Bunun yanında parmakların çok fazla yorulması sonucunda da parmaklarda sızlama ortaya çıkabilmektedir.

Parmak Sızlamasının Nedenleri Nelerdir?

Parmaklarda sızlama hissi sürekli olarak görülüyor ise şu sebeplerden biri ya da birkaçı ortaya çıkmış olabilir:

  • Eklemlerde oluşan iltihaplanmalar,
  • Kabakulak ya da grip gibi rahatsızlıklar,
  • Hepatit A virüsünden kaynaklanan rahatsızlıklar,
  • Parmaklarda kireçlenme başlangıcı,
  • Romatizmal nedenler,
  • Aşırı yorgunluk ve darbe.

Parmaklarda sızlamanın yanı sıra ağrı hissi de mevcut ise, durum tahmin edildiğinden çok daha ciddi olabilir. Ağrı, eklemlerde oluşan ya da başlangıç seviyesinde olan kireçleme nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi romatizmal rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Sızı ve ağrıya ek olarak eklem bölgelerinde şişkinlik de ortaya çıkabilir. Bu gibi bir durum söz konusuysa, bireyin sağlığı tehdit altında demektir. Hastalık kronik bir hale gelmeden doktor müdahalesi gerekmektedir.

Parmak Eklemlerinde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Tıpkı parmak sızlaması gibi yoğun şekilde gerçekleşen aktiviteler sonrasında ağrı da ortaya çıkabilmektedir. Ancak bir sebebe dayalı olmadan, kendiliğinden bir eklem ağrısı ortaya çıktığında bu durumdan şüphelenmek gerekir.

Parmak Sızlaması ve Ağrısı Tedavisi

Parmak sızlaması ortaya çıktığında, birey ilk olarak sızının ne sıklıkla ortaya çıktığını ve ne kadar süre devam ettiğini tespit etmelidir. Kronik bir sızı ya da ağrı söz konusu ise parmakların röntgenlerinin çekilmesi ve kan testi yapılması gerekir. Doktor, sızı ve ağrının bağışıklık sisteminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını da mutlaka kontrol etmelidir. Bunun tespiti için X-Ray cihazları ve röntgen kullanılabilmektedir.

Doktor tedavi süresinde ilaç kullanımını uygun görür ise, ilaç tedavisine başlanmalıdır. Özellikle sorunun kıkırdak dokudan mı yoksa vitamin eksikliğinden mi kaynaklandığı sorusunun yanıtının bulunması oldukça önemlidir. Çünkü bazı rahatsızlıklar eklemlerde sızı ve ağrıya yol açabilmektedir.

Kıkırdak dokudan kaynaklanan eklem ağrılarında, temel neden kıkırdak dokuda eklem iltihabı oluşmasıdır. Eklemlerde bulunan osteoartrit(kireçlenme) isimli kıkırdakta yıpranma ve yırtılma sonucunda, sızı ve ağrı görülebilmektedir. Bu durum aynı zamanda parmakların normal formunun değişmesine de neden olmaktadır. Kıkırdak dokudan kaynaklı eklem ve parmak ağrısında, derhal tedavi sürecine başlanması, ilerleyen sürecin daha az ağrılı olmasını sağlayacaktır.

Yapılacak kan testleri ile ağrı ve sızının nedeni tespit edildikten sonra kan ilaçları ve vitamin ilaçları kullanımı gerekebilir. Bireyin kronik bir rahatsızlığı olup olmaması, bu ilaçların kullanımına etki etmektedir. Bu nedenle de, tansiyon, şeker vs rahatsızlıkları olan bireyler, bu durumdan doktoru mutlaka haberdar etmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ