Parmaklarım Su Topluyor

Parmaklarım Su Topluyor

Su toplaması birçok farklı nedenden dolayı oluşabilecek bir sağlık sorunudur. Derinin ince tabakası içinde fizyolojik sıvı birikmesi sonucu su birikmesi adını verdiğimiz kabarcıklar meydana çıkabilir. Bu gibi durumlar ciddi bir sağlık sorununa işaret etmediği için çoğu kişi tarafından önemsenmez. Günlük hayatta karşımıza çıkan bir sorun olan su toplaması sorununda kişinin o bölgeye herhangi bir cisim ile zarar vermemesi gerekmektedir. Bu durumda oluşan kabarcık açılır ve bu bölgede açık yara oluşumu meydana gelir. Açık yara oluşması durumunda vücuda girmek isteyen bakteri ve virüsler için kolay bir yol açılacaktır.

Parmaklarda su toplanması sorunu en sık rastlanan durumdur. Bu duruma neden olan çok sayıda farklı etken bulunmaktadır.

Su Toplanması Ne Demek?

Vücudun kendi üretmiş olduğu fizyolojik sıvının belirli bir yerde toplanması ve ince deride şişkinlik yaratması durumu su toplanması olarak adlandırılır. Bu durum vücudun birçok yerinde gözlense de özellikle el parmaklarında karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Su toplanmasının olduğu bölgede kan ve sinir bulunmaz. Bu bölgede oluşan su toplanmasının farklı isimleri bulunur. Küçük boyutlu su toplanması durumunda bunlara vezikül ismi verilirken büyük çaplı su toplamalarına ise bül ismi verilir.

Su Toplanması Neden Olur?

İnsan vücudunda su toplanması oluşmasının birçok sebebi olduğu bilinmektedir. Bu sebepler arasında günlük yaşanan kazalar ilk sırada yer almaktadır. Kişinin parmak ucu ya da benzeri bir bölgesinin kapı aralığına sıkışması durumunda bu bölgede zaman içinde su toplanması meydana gelebilir. Bunun yanı sıra günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ufak yanıklar da parmaklarda su toplanmasına neden olabilir.

Bu tarz ufak kazalarda meydana gelen su toplanmaları çok ciddi yaralar değildir ve kısa bir zaman sonra kendi kendine geçebilmektedir. Su toplanmasına neden olan diğer bir etken ise çok sıcak bir madde ile temas edilmesidir. Bu gibi durumlarda kişinin dikkatli bir biçimde hareket etmesi sonucu su toplanması sorunun önüne geçilebilir.

Su toplanmasına neden olan diğer bir durum ise parmakların tahriş edilmesidir. Bu durum özellikle ev kadınlarında karşımıza çıkan bir sorundur.

Su Toplanması Nasıl Tedavi Edilir?

Su toplanması tedavisi şu şekillerde yapılabilir:

  • Su toplanması tedavisi için merhem kullanımı çok büyük etkiye sahiptir. Evde bulunan bir merhemi ya da kremi su toplanan bölgeye düzenli bir biçimde sürebilirsiniz.
  • Su toplanması durumunda bölge kesinlikle patlatılmamalıdır. Bu hem acıya neden olacak hem de açık bir yara oluşmasına neden olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ