Şakak Ağrısı Neden Olur?

Şakak Ağrısı Neden Olur?

Şakaklarda ortaya çıkan ağrının sebepleri farklıdır. Ancak hangi sebeple olursa olsun ciddiye alınması gerekir. Özellikle uzun süren ya da sık aralıklarla tekrar eden şakak ağrısında, tanı konması ve tedavinin derhal başlayabilmesi için doktora vakit kaybetmeden gidilmesi gerekir.

Şakakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Ağrı tek tarafta ortaya çıkmış ise bunun nedeni migren olabilir. Migren ağrısı genellikle başın yarısında ortaya çıkar ve başlangıç olarak da şakak ağrısı ile kendini gösterir. Migrene neden olan sebepler ise şöyle sıralanabilir:

1-)Hormonal Dalgalanmalar

2-)Kaygı Bozukluğu

3-)Besinlerin Sindirimine Bağlı Rahatsızlıklar

Migren ağrısı genel olarak aniden değil, aşamalı bir şekilde şiddetlenmektedir. Genellikle şiddetli etki gösteren ağrı kesicilerin kullanımı işe yaramaktadır. Migren dışında şakak ağrısının başka nedenleri de bulunmaktadır.

4-)Diğer Nedenler

  • Küme tipi baş ağrısı,
  • Gerilim tipi baş ağrısı,
  • Sinüslerde iltihaplanma,
  • Dişlerin istemsizce sıkılması,
  • Cerrahi müdahale sonucunda ortaya çıkan ağrılar,
  • Temporal lob tümörlerinden kaynaklanan ağrılar.

Şakak Ağrısında Tedavi Yöntemleri

  • Şakak ağrısında, bireylerin alabileceği bazı önlemler bulunmaktadır. Özellikle migren tipi şakak ağrılarında uykunun iyi ve kaliteli şekilde alınması, karanlık bir uyuma alanı oluşturulması, etken maddelere sahip ağrı kesicilerin kullanılması ile ağrılar büyük ölçüde giderilebilmektedir.
  • Kesin olarak tedavisi bulunmayan migren türü şakak ağrıları için deride kan dolaşımının hızlandırılması için baş derisine masaj yapılması etkili bir yöntem olabilir. Bununla birlikte, kas gevşetici ilaçlar da doktor tavsiyesi alındıktan sonra kullanılabilir.
  • Küme tipi bir baş ağrısı nedeniyle şakaklarda ağrı söz konusuysa, yüksek akımlı oksijen ile gerçekleştirilen bir tedavi işe yarayabilir. Normal, her ağrıda kullanılan ağrı kesicilerin, bu tip ağrılarda etkisi yok denecek kadar az olabilmektedir.
  • Genel olarak her şakak ağrısı sebebi için farklı bir ilaç ya da teknik kullanıldığı bilinmektedir. Söz gelimi temporal artrit durumunda, aspirin kullanımı çok etkili olabilmektedir. Bununla birlikte çeneden kaynaklanan sorunlarda, cerrahi bir operasyon ile sorun tedavi edilebilmektedir. Buna, bireyin dişlerini sıkması örnek olarak gösterilebilir. Sürekli olarak sıkı halde bulunan dişler, bir süre sonra şakaklarda ağrı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlığın başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Genellikle bu gibi durumlarda hastaya, gece uyku esnasında kullanması için dişlik verilir. Rahatsızlık temporal tümörden kaynaklı ise, genellikle ağır bir tedavi süreci uygulanır. Kemoterapi tedavisi bu rahatsızlıkta etkili olabilmektedir. Ancak yine de tedavinin olabildiğince erken başlaması son derece önemlidir. Aksi halde beyinle ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkabilir ve daha ciddi sağlıksal riskler de meydana gelebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ