Şiddetli Kasılma ve Baş Ağrısı

Şiddetli Kasılma ve Baş Ağrısı

Şiddetli kasılmalara dayalı baş ağrısı “Gerilim Tipi Baş Ağrısı” olarak tanımlanır. Genel olarak en çok görülen baş ağrısı tipi olup, baş ve boyun bölgelerinde kasların sürekli olarak gerilmesi ile oluşur. Hasta, baş ağrısını çok şiddetli hisseder.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Hastanın kaslarındaki gerilmeden kaynaklanır. Genellikle strese dayalı ortaya çıkar ve aynı zamanda gerginliği artırır. Bazı hastalarda istirahat sonrası ağrının geçtiği görülse de bazı hastalarda uyku sonrası da ağrı gözlemlenebilir. Özellikle geceleri dişlerini sıkan kişilerde bu baş ağrısı tipi görülebilir. Diş sıkma esnasında kaslar gerildiği için ağrıya sebep olur.

Şiddetli Kasılma ve Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Stres

Toplumda sık görülen bu ağrı tipi, strese dayalı olarak ortaya çıkabilir. İş hayatındaki gerginlik, aile hayatındaki stres veya başka türlü kişinin canını sıkan durumlarda fiziksel olarak gerilme olacağı için kaslar etkilenir. Bunun sonucunda baş ağrısı oluşur. Örneğin kişi uzun süre ağladıktan sonra şiddetli baş ağrısı hissedebilir. Bunun nedeni kendini sıkması ve kasılmasındandır.

2-)Travma

Geçirilen bir trafik kazası sonucu hastanın kendini çok fazla sıkması kasılma ve baş ağrısına neden olur.

3-)Duruş Bozukluğu

Uzun süre hareketsiz bir şekilde vücudun yapısına zarar verecek şekilde oturmak, kasların kasılmasına ve baş ağrısına neden olabilir. Masa başı işte çalışan kişilerin aralıklarla kalkıp boyun gevşetme hareketleri yapması önerilir.

4-)Düzensiz Hayat

Hayat düzeninin dışına çıkarak az uyku, düzensiz beslenme, stres ve gürültülü ortamlar kasılma ve baş ağrısına sebep olabilir.

5-)Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi baş ağrısına sebep olur. Çok fazla alkol tüketilmemesi gerektiği gibi alkol alınan akşamlarda bol su tüketilmesi baş ağrısını ve kasılmayı azaltır.

Şiddetli Kasılma ve Baş Ağrısı Tedavisi

Şiddetli kasılmalar ve baş ağrısı yani gerilim tipi baş ağrısının en bariz sebebi yukarıda da belirtildiği gibi strese dayalıdır. Bu yüzden kişinin öncelikle hayatında strese neden olan etmenlerden uzaklaşması gerekir. Bu gibi durumlarla yüzleşmek zorundaysa ve başa çıkamıyorsa, psikolojik destek alması önerilir.

Tedavilerin doktorun yapacağı teşhis sonrası gerçekleşmesi önemlidir. Doktora gidilmeden sürekli olarak ağrı kesici kullanılması hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

İlaçların etkili olmaması durumunda kasılmaların olduğu bölgelere kas gevşetici enjeksiyonlar uzman doktor tarafından hastaya uygulanabilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısını Önleme Yolları

  • Düzenli olarak egzersiz yapılması kas kasılmalarını önleyeceği gibi baş ağrılarını da engelleyebilir.
  • Uykunun tüm vücut için gerekli olmasının yanında baş ağrılarını önleyici özelliği mevcuttur.
  • Günlük düzenli olarak vücudun ihtiyacı olan uyku düzeninin sağlanması önemlidir.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenme faydalı olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ