Sırt Ağrısı ve Nefes Almada Zorluk

Sırt Ağrısı ve Nefes Almada Zorluk

Sırt bölgesinde meydana gelen ağrı ve nefes almada zorlanma durumu, üç temel sebepten kaynaklanmaktadır. Bunlar kas ağrısı, stres faktörü ya da ciddi bir rahatsızlıktır. Durumun tespiti, rahatsızlığın tanısı ve tedavisi için vakit geçirmeden muayene olunması oldukça önemlidir.

Sırt Ağrısı ve Nefes Alma Zorluğu Nedenleri Nelerdir?

Bireyden bireye farklılık gösterse de, genel olarak belli başlı ağrı sebepleri şöyle sıralanabilir.

  • Akciğerlerden kaynaklanan rahatsızlıklar nefes almada güçlük probleminin başlıca nedenidir. Aynı zamanda bu durum, sırtta ağrı ve iç organlarda da acı – ağrı hislerine yol açabilmektedir.
  • İleri derecede astım, bronşit ve KOAH rahatsızlıklarına sahip olan bireylerde de nefes alma güçlüğü görülmektedir.
  • Soğuk algınlığının ilerlemesi ya da zatürre gibi rahatsızlıklarda, sırt ağrısı sıklıkla görülen bir semptomdur. Yalnızca sırtta değil, bel bölgesinde de ağrı görülür ve aynı zamanda bireyde aşırı halsizlik gözlemlenir.
  • Damar tıkanıklıkları ya da kalple ilgili rahatsızlıklar da sırt ağrısı ile nefes alma güçlüğü çekilmesine yol açabilmektedir. Kalp krizi geçirmiş ya da kalp krizi riski geçirme riski bulunan kişilerde de nefes darlığı gözlemlenebilmektedir.
  • Bunlara ek olarak, yaşanan travmalar ve darbeler nedeniyle de sırt ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Akciğer ve Kalp Sorunları

1-)Kronik Akciğer Rahatsızlıkları

Solunum yollarında enfeksiyon oluşumu doğrudan akciğerleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de nefes alma güçlüğünün yaşanması durumu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar arasında en yaygın şekilde görülenler ise zatürre ve astımdır.

Zatürre, ilerleyen aşamalarda kronik akciğer iltihaplanması olarak ortaya çıkabilir. Sürekli olarak görülen öksürük en belirgin semptomdur. Astım ise solunum yollarında ortaya çıkan ve bireylerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardandır. Ani şekilde gelişen nefes alamama ve kronik öksürük bu rahatsızlığın temel belirtileridir. Özellikle tozlu ve aşırı kokulu ortamlarda nükseden bu rahatsızlığa sahip olan bireyler, sürekli olarak nefes açıcı ilaç kullanmak durumundadır.

2-)Kronik Kalp Rahatsızlıkları

Sırt ağrısına yol açan başlıca neden kalple ilgili hastalıklardır. Bunlar arasında sırtta ağrıya ve nefeste güçlüğe neden olan iki rahatsızlık kalp krizi ve kalp yetmezliğidir.

Sırt ağrısı ile eş zamanlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrısı, kolda uyuşma gibi semptomlar kalp krizi belirtileridir. Kriz sırasında birey nefes alamaz hale gelir ve göğüs ağrısı son derece şiddetlidir. Kalp yetmezliği olan bireylerdeyse, kalbin kan pompalayamaması sonucunda nefes alma ve verme sorunu ortaya çıkabilir. Kalp yetmezliği doğuştan gelen bir rahatsızlıktır ve bireyin sürekli dikkatli hareket etmesi gerekir. Bu nedenle de her iki durum için de stres faktörlerinden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ