Aşırı Bağırsak Sesi

  • 06 Ekim 2018
  • 6.884 kez görüntülendi.
Aşırı Bağırsak Sesi

Aşırı bağırsak sesi günlük yaşam kalitesini düşüren etkenlerden birisidir. Bu durum birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve en doğru tanı için mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması gereklidir. Aşırı bağırsak sesi, halk arasında mide guruldaması olarak da adlandırılmaktadır. Bağırsak hareketleri sebebiyle ortaya çıkan bağırsak seslerinin şiddetli olması durumunda kişinin sosyal hayatı olumsuz etkileneceğinden dolayı zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Aşırı Bağırsak Sesi Neden Olur?

Bağırsak hareketleri nedeniyle ortaya çıkan bağırsak sesleri bazı dönemlerde aşırı şiddetli olabilir. Kişinin aşırı aç ya da tok olması nedeniyle ortaya çıkan bu sesler sosyal ortamlarda olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir. Aşırı bağırsak sesinin diğer sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

1-)Açlık

Karın guruldaması olarak da adlandırılan bağırsak seslerinin ortaya çıktığı durumlardan birisi açlıktır. Kişi çok aç olduğu zamanlardan karnından gelen bu sesleri sıklıkla duyar. Açlığın sonlandırılması ile birlikte bu sesler de ortadan kaybolacaktır.

2-)Bağırsak Enfeksiyonu

Bağırsak seslerinin şiddetli bir hale gelmesinin sebeplerinden birisi de bağırsak enfeksiyonudur. Vücuda giren zararlı mikroorganizmaların vücutta neden olduğu iltihaplar bağırsak seslerinin şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Midede meydana gelen iltihaplanmalar aşırı gaz birikimine yol açar ve biriken gazlar da bağırsaktan gelen ses ve guruldamalara neden olabilir. Tedavi için mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

3-)Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olan kişilerin karşılaştığı sorunlardan birisi de bağırsak sesleridir. Sürekli olarak sağlıksız besinler ile beslenen kişilerin karnından guruldamaya benzer sesler çıkabilir. Bunu engellemek için doktor kontrolünde sağlıklı bir diyet programı hazırlamak uygun olacaktır.

4-)Vitamin Eksikliği

Bağırsaktan gelen şiddetli seslerin diğer bir sebebi de vitamin eksikliğidir. Özellikle demir eksikliği durumunda bağırsaklarda ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu sorunun kısa süre içinde tedavi edilmesi oluşabilecek diğer sağlık problemlerini önlemek açısından oldukça önemlidir.

5-)Aşırı Tokluk Hissi

Açlığın yanı sıra aşırı yemek tüketimi de bağırsak seslerine neden olabilmektedir. Midenin aşırı dolması halinde bağırsaklarda normal dışı hareketlenmeler meydana gelebilir. Midedeki fazlalığın sindirilmesi esnasında ortaya çıkan bu sesleri önleyebilmek için ölçülü bir şekilde tüketim yapılması gerekmektedir.

Aşırı Bağırsak Sesi Nasıl Geçer?

Aşırı bağırsak sesleri sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkileyeceği için tedavisine önem verilmelidir. Aşırı bağırsak sesi nasıl geçer, işte cevabı:

  • Bağırsaktan gelen seslerin sebebi açlık ise kişi öncelikli olarak karnını doyurmalıdır. Açlığı dindirene kadar besin tüketilmesi ile bağırsaktan gelen bu sesler son bulacaktır.
  • Bağırsak seslerine neden olan etken ise kişinin vitamin değeri yüksek gıdalar ile beslenmeye özen göstermesi gereklidir. Vitamin ve mineral değeri yüksek gıdalar kısa süre içinde bağırsak seslerinden kurtulmanızı sağlayacak.
  • Aşırı yemek tüketiminden kaçınmak da bağırsaktan gelen sesleri sonlandıracak bir etken olacaktır. Aşırı yemek tüketimi bağırsakları aşırı çalıştırdığından dolayı oluşan sesleri önlemek için yeterli beslenmeye özen gösterilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ