Soğuktan Sonra El Ayak Karıncalanması Kaşınması

  • 16 Aralık 2016
  • 54.828 kez görüntülendi.
Soğuktan Sonra El Ayak Karıncalanması Kaşınması

Soğuk kış günlerinde bir çok kişi el-ayaklarda karıncalanma ve kaşınma hissinden şikayet eder. El ve ayaklarda hissedilen karıncalanma/uyuşma hissi soğukla ilgili olabileceği gibi hava şartlarından bağımsız da olabilir. Yalnızca soğuk havalarda karıncalanma durumu söz konusuysa akıllara soğuk alerjisi gelir.

Soğuk Alerjisi Nedir?

Vücudun çeşitli etkenlere karşı gösterdiği tepki, alerji olarak bilinir. Vücudun soğuk havaya maruz kalması durumunda bağışıklık sistemi cevap olarak bu rahatsızlığa yol açabilir. Özellikle soğuk kış aylarında daha fazla görülse de, illa kış mevsiminin olması gerekmemektedir. Kimi zaman mevsimden bağımsız olarak vücudun soğuğa maruz kalması akabinde de görülebilmektedir.

Kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma, uyuşma ve yanma belirtileriyle baş gösterir. Soğuk alerjisi olan kişinin her daim kendisini soğuktan korunması ve kendini muhafaza etmesi gerekmektedir. Alerjinin oluşması için çok soğuğun vücuda temas etmesine gerek yoktur. Kimi zaman içilen soğuk bir içecek ya da tutulan soğuk madde dahi alerjiyi tetikleyebilmektedir. Alerjinin meydana gelmesiyle birlikte el ve ayaklarda karıncalanma ve kaşıntı şikayetleri görülebilir. Bunların yanı sıra soğuk ile temas eden bölgede şişlik oluşumu göze çarpabilir.

Soğuk Alerjisi Tedavisi

Rahatsızlığın tedavisinde genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. Uzman doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması alerjinin önlenmesinde etkili olsa da, en kalıcı yöntem alerjiyi tetikleyen unsurlardan uzak durulmasıdır. Yani soğuk alerjisi olan kişinin kendini daimi olarak soğuktan koruması, sıcak tutması gerekmektedir.

El ve ayak kaşıntısı her zaman soğuk alerjisi göstergesi olmayabilir. Altında yatan bir çok neden olabilir.

El ve Ayak Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Çağın sorunları olarak görülen aşırı stresli, endişeli olma halleri ciltte kaşıntıya yol açabilmektedir.

Cildin Kuru Olması

Cildin nemsiz ve aşırı kuru olması kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları beraberinde getirir. El ve ayaklarda hissedilen kaşıntının esas nedeni; bu bölgelerin aşırı kuru olması olabilir. Bu sebepten oluşan şikayetler genellikle nemlendirici kremler sayesinde giderilebilir.

Vitamin Eksikliği

Ciltteki karıncalanma ve kaşıntının bir diğer yaygın nedeni; vitamin eksikliğidir. Özellikle B12 vitamin eksikliği olanlarda sık görülür.

Enfeksiyon

El ve ayaktaki enfeksiyon veya iltihaplanma tatlı tatlı kaşınma hissini doğurabilir. Bu sırada yaralı bölgenin kaşınmaması gerekmektedir.

Uzun süredir soğuktan sonra el ve ayak kaşıntısı söz konusuysa ve bu durum yalnızca soğuk havanın hakim olduğu dönemlerde meydana geliyorsa, soğuk alerjisinden şüphelenilir. Şikayetin altında yatan sebebin doğru tespiti ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ