Sol Elde İğneler Batması

  • 27 Aralık 2016
  • 16.154 kez görüntülendi.
Sol Elde İğneler Batması

Halk arasında sol kolda iğnelenme, batma hissi şeklinde ifade edilen durun sol kol uyuşmasıdır. Sol kolda uyuşma genellikle sinirlere uygulanan baskıdan/hasardan kaynaklansa da pek çok sebepten ötürü de görülebilir. Sol kol uyuşması kalp krizi belirtilerinden biri olduğundan, kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Vücutta duyu iletiminden sorumlu bir çok sinir bulunmaktadır. Sinirlere uzun süre baskı uygulanması veya sinir sıkışması halinde, bu bölgede uyuşma veya karıncalanma hissedilebilir. Özellikle diyabet(şeker) rahatsızlığı olanlarda sol kol uyuşması şikayetine sık rastlanmaktadır.

Dolaşım Bozukluğu

Kan akışının kollarda düzgün gerçekleşmemesi durumunda kolda uyuşma, karıncalanma hissedilebilir. Bu durum daha çok giyilen çok sıkı kıyafetlerden ve sol kolun üstüne uyuyup kalmak gibi durumlardan ötürü oluşur.

Kalp Krizi

Sol kolda iğnelenme şikayeti olan kişiler hemen paniğe ve endişeye kapılırlar. Endişenin esas nedeni, sol kol uyuşmasının kalp kriziyle ilgili olabileceği ihtimalidir. Bu şikayetle birlikte kalpte ağrı, nefes darlığı gibi durumlar söz konusuysa derhal tıbbi destek alınması tavsiye edilir.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olan vitamin eksikliği, kollarda uyuşukluğa yol açabilir. Özellikle B12 vitamini eksikliği olan kişilerde kolda iğnelenme şikayetlerine sık rastlanmaktadır.

Sigara ve Alkol Kullanmak

Sigara ve alkol, sinir harabiyetini tetikleyerek sinir hasarına neden olur. Sinir hasarı ise kendini uyuşma, karıncalanma ile gösterir.

Kas Çekilmesi

İstemsiz kas kasılmalarından ötürü meydana gelen kas çekilmesi özellikle çok ağır bir yük kaldırıldığında fazlaca görülmektedir. Kas çekilmesi neticesindeyse kolda uyuşukluk, karıncalanma baş gösterebilir. Koldaki his kaybını önlemek için soğuk kompres uygulanabilir.

Sol Kol Uyuşması Tedavisi

Kolda hissedilen iğnelenme, uyuşmanın tedavisi altında yatan nedene göre değişiklik göstermektedir. Fakat evde ve normal yaşantıda uygulanabilecek bir kaç değişiklik olumlu olacaktır.

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme programlarıyla vitamin eksikliğini gidermek.
  • Gerekli görülürse vitamin desteği almak. Özellikle B12 vitamini.(uzman tavsiyesi üzerine)
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak
  • Spor yapmak. Gün içinde egzersizler yapmak, kan akışını düzenleyici olduğundan kolda iğnelenme şikayetini de gidericidir.

Sol kolda uyuşma/karıncalanma çok şiddetli ve beraberinde başka anormallikler görülüyorsa, ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceğinden derhal uzman doktora gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ