Sol Memedeki Hafif Sızı ve Ağrı

Sol Memedeki Hafif Sızı ve Ağrı

Meme ağrısı şikayetine kadınlarda daha fazla rastlanmaktadır. Ağrı tek memede görülebileceği gibi ikisinde birden baş gösterebilir. Meme ağrısının altında yatan pek çok etken olabilir. Şikayetin nedeninin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavi yöntemi için uzman doktora gidilmesinde fayda vardır.

Sol memedeki hafif sızı ve ağrı şikayeti olan kişiler hemen endişe ve paniğe kapılırlar. Endişenin nedeni; bu ağrıların meme kanseri ile ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak her meme ağrısı, kanseri işaret etmez. Detaylı ve doğru tetkik için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Sol Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Adet Dönemine Bağlı Ağrılar

Kadınlarda fazla görülen meme ağrısı şikayeti, her ay tekrarlanan adet döngüsüyle alakalı olabilir. Ergenlik döneminde başlayıp menopoza kadar devam eden adet döneminde, vücutta bir takım belirtiler baş gösterir. Bu süreçte memelerde ağrı, hassasiyet ve göğüslerin büyümesi gibi fizyolojik değişimler gözlenebilir. Bu sebepten hissedilen ağrı ve değişimler, adet kanamasının görülmesiyle birlikte ortadan kalkmış olur.

Travma Etkenleri

Memelere dış ortamdan alınabilecek hasar, darbe göğüslerde ağrı ve sızı oluşumuna yol açabilir. Sert bir cismin bu bölgeye çarpması veya göğüslerin üzerine doğru düşmek gibi durumlarda yaralanmaya bağlı olarak meme ağrısı şikayeti baş gösterebilir. Ağrının şiddeti alınan darbenin ne denli olduğuyla ilgilidir.

Hamilelik

Gebelik döneminde kadının vücudundaki hormonal salınımlara bağlı olarak bir çok değişim meydana gelir. Bu değişimler daha çok göğüslerde gerçekleşir. Hamileliğin 4 ila 7. haftaları arasında göğüslerde hassasiyet, duyarlılık ve ağrı gibi şikayetler artış gösterir. Memelerde hissedilen büyüme ve ağrı, vücutta süt üretilmeye başlamasıyla ilgilidir. Gebelik döneminde memede sızı ve ağrı gibi şikayetlere sık rastlanır.

Meme Kanseri

Göğüslerinde ağrı hisseden bayanlar ilk olarak meme kanserinden şüphe duyarlar. Fakat meme ağrısı her durumda kanser göstergesi değildir. Rahatsızlık kendisini ilk olarak memede ele gelen yumru, kitle ile belli eder. Farkedilen kitleye bastırıldığında hafif sızı hissedilebilir. Kitlenin yanı sıra memede ağrı hissi de bulgular arasındadır. Meme kanserinin diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Memede ele gelen kitle,
  • Memelerde ağrı,
  • göğüs ucunda kaşıntı,
  • göğüs ucunda yanma hissi

Adet dönemi dışında memelerde ağrı şikayeti söz konusuysa, altında yatan nedenin ciddi sağlık sorunu olabileceği unutulmamalı ve muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çiğdem aman dedi ki:

    Birde sol tarafima yatamiuorum kemik batmasi gibi bir sey oluyor bilgilendirirseniz sevinirim iyi aksamlar

BİR YORUM YAZ