Dizimi Çarptım Uzun Süredir Ağrıyor

Dizimi Çarptım Uzun Süredir Ağrıyor

Vücut ağırlığının neredeyse tamamını bacaklar, dizler üstlenmektedir. Dize fazla yük binmesi, dize sert darbe alınması veya sert bir yere dizin çarpılması bu bölgede ağrıya sebebiyet verebilir. Ağrı hafif olabileceği gibi kişinin yürümek, merdiven çıkmak gibi basit gündelik aktivitelerine de engel olabilir.

Tendon, kas, kemik ve bağ yapılarından oluşan diz hemen hemen her harekette aktif olarak kullanılan bir eklemdir. Bu yapılardan herhangi birine alınabilecek hasar, darbe ağrı ve dizi rahat hareket ettirememe gibi sorunlara yol açabilir. Dize sert darbe alma akabinde şu durumlar gözlenebilir;

  • Diz ekleminde şişme,
  • Diz ağrısı(hafif veya şiddetli olabilir),
  • Hareket kısıtlılığı

Diz ağrısı travma etkenlerinin dışında aşağıdaki sebeplerden kaynaklı da olabilmektedir;

  • Diz hareketini olumsuz etkileyen kilitlenme,
  • Obezite veya aşırı kilo,
  • Eklemlerde kireçlenme. Tıpta osteoartrit şeklinde ifade edilir

Diz bölgesine alınan sert darbeler veya aniden olduğu yerde dönmek gibi durumlar menisküs dokusunun yırtılmasına neden olabilir. Ancak tek başına dizdeki ağrı, rahatsızlık işaretçisi olmayabilir.Menisküs yırtığının belirtileri şunlardır;

  • Dizde şişlik,
  • Rahat hareket edememe(hareket kısıtlılığı),
  • Dizde ağrı. Ağrının şiddeti yırtığın ne denli olduğuyla ilgilidir.

Diz Ağrısı İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Diz bölgesinde çok şiddetli bir darbe söz konusu değilse, bir takım yöntemler gerçekleştirilerek ağrı azaltılabilir. Ancak çok sert darbe alındıysa, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır.

Buz Uygulamak

Ağrılı bölgeye buz uygulamak, iyi gelen yöntemler arasındadır. Buzun direkt olarak ciltte temas etmemesi için buzu bez veya havluya sararak uygulayın. Ağrıyan bölgeye bir süre uygulayın.

Bandaj

Diz yaralanmasında şişliği önledikten sonra yapılabilecek ilk yardım müdahalelerinden biri de, bandaj ile bu bölgenin sarılmasıdır. Ancak kan akışının engellenmemesi için çok sıkı sarmamaya dikkat etmekte fayda vardır.

İstirahat Etmek

Neredeyse her fiziksel harekette diz kullanıldığından ve hareket ettiğinden, ağrı tetiklenebilir. Bu yüzden ağrı azalana kadar kişinin istirahat etmesi, dinlenmesi önemlidir.

Uygulanan yöntemlere rağmen diz ağrısı geçmiyor ve şiddetli hissediliyorsa, ciddi sağlık sorunu olabileceğinden uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir. Yapılacak tetkiklerin ardından uygun tedavi yöntemi belirlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ