Tansiyon Düşüklüğü ve İştahsızlık

Tansiyon Düşüklüğü ve İştahsızlık

Tansiyon düşüklüğü günümüzde sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kişinin tansiyon düşüklüğü sorunu yaşaması üzerinde çok sayıda etken etkilidir. Bu durum çoğu kişide görülse de tansiyon düşüklüğüne neden olan etkenler ve belirtiler her kişide farklılık göstermektedir. Tansiyon düşüklüğü yaş ile birlikte ilerleyen bir sağlık sorunu olduğu için özellikle ileriki yaşlarda kadın ve erkeklerde karşımıza sürekli olarak çıkan bir sorundur.

Kişinin bu tarz bir sorun yaşaması halinde tedavi için yakın bir sağlık kuruluşuna gitmesi ve uzman bir doktor eşliğinde kontrol edilmesi gereklidir. Tansiyon düşüklüğü durumunda birçok sağlık sorunu da ortaya çıkar. Bu sorunlar arasında iştahsızlık da yer almaktadır. Tansiyon düşüklüğüne bağlı iştahsızlık sorunu genel olarak geçici bir sorundur ve tansiyonun normal değerlerine inmesi ile birlikte yemek düzeni de normale döner.

Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur?

Tansiyon düşüklüğünün birçok sebebi vardır. Sık görülen nedenler arasında şunlar yer alır:

1-)Endokrin Hastalıklar

Tansiyon düşüklüğünün sebeplerinden birisi endokrin hastalıklardır. Bu hastalıklar arasında böbrek yetmezliği, tiroid bezlerinin normalden az çalışması, tiroid bezlerinin normalden fazla çalışması, adrenal yetmezliği, kan şekeri düşüklüğü ve şeker hastalığı gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıkların tamamı endokrin hastalıklar olarak adlandırılır ve tansiyon düşmesine neden olabilir.

2-)Vitamin ve Mineral Eksikliği

Kişinin tansiyonun düşmesinde etkili olan diğer bir faktör ise vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alamamasıdır. Bu sorun özellikle yetersiz beslenen kişilerde görülen bir sağlık sorunudur. Kişinin bu tarz durumlarda yeme düzenine dikkat etmesi tansiyon düşüklüğünü engelleyecek bir etken olacaktır. Bu durumda kişinin dahiliye uzmanı ile görüşüp test yaptırması ve eksikliklerin buna göre belirlenmesi gereklidir.

Doktorun önereceği yiyeceklerin bol bir biçimde tüketilmesi vitamin ve mineral eksikliğini ortadan kaldıracak bir etken olacaktır. Beslenme düzeninin normale dönmesi ile birlikte tansiyon düşüklüğü sorunu da azalacaktır.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü belirtileri arasında birçok madde yer alır. Bu maddeler arasında şunlar yer almaktadır:

  • İştahsızlık,
  • Baş dönmesi,
  • Bulanık görmek,
  • Soğuk ve kuru bir cilt,
  • Bayılmalar,
  • Mide bulantısı,
  • Zihin bulanıklığı,
  • Kalbin çok hızlı atması,
  • Nefes alıp vermede hızlanma.

Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Tansiyon düşüklüğü tedavisi için bunun neden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Kişinin tansiyon düşüklüğü tedavisi için öncelikli olarak iyi bir dahiliye uzmanı ile görüşmesi gereklidir. Bu durumda sorunun neden kaynaklandığı öğrenilecek ve tedavi yöntemi buna göre belirlenecektir. Hayat tarzının düzene sokulması tansiyon düşmesini önleyecek bir etken olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ