Vücudumun Sol Tarafında Ağrı

Vücudumun Sol Tarafında Ağrı

Vücudun sol tarafında ağrı şikayetinden kastedilen daha çok karnın sol bölgesinde hissedilen ağrılardır. Karnın sol bölgesinde yer alan böbrek, bağırsak, pankreas gibi pek çok organ bulunmaktadır. Bu organlarda oluşabilecek rahatsızlıklar, karnın/vücudun sol tarafında ağrı şikayetine sebebiyet verebilir.

Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

Kadınlarda erkeklere nazaran bu bölgede daha çok organ bulunur. Bu yüzden kadınlarda ağrı şikayetine daha fazla rastlanabilir.

Travma Etkenleri

Karnın sol bölgesine doğru alınan sert darbeler, karnın sol tarafında ağrı şikayetine yol açabilir. Sert bir şekilde yere kapaklanmak veya sert bir cismin karna doğru temas etmesi neticesinde görülebilir. Ağrının şiddeti genellikle alınan darbenin ne denli olduğuyla ilgilidir. Çok şiddetli darbe ve yaralanma söz konusuysa, kesinlikle bir an evvel tıbbi yardım alınması gereklidir.

Gaz Sancısı

Midede biriken fazla gaz, kişinin gaz sancısı yaşamasına ve kendini huzursuz hissetmesine neden olabilir. Daha çok hızlı yemek yeme esnasında hava yutulmasına bağlı ortaya çıkan gaz sancısı; kabızlık, lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ve çeşitli bağırsak hastalıklarından da kaynaklanabilmektedir. Gaz sancısı esnasında karın bölgesinde şiddetli ağrı hissedilebilir.

Böbrek Taşı

Normal şartlarda vücuttan idrar yoluyla atılması gereken maddelerin yoğunlaşarak böbrekte birikmesi durumunda böbrek taşı oluşur. Küçük yapılardan oluşan büyük ve sert böbrek taşı, böbrekte ağrı hissedilmesine neden olur. Ağrılar çok şiddetli olabilir. Karnın sol ve sağ bölgesinde hissedilen ağrılar, böbrek taşının en bilindik belirtisidir. Bununla birlikte idrar renginde koyulaşma ve sık idrara çıkma söz konusuysa, bir an evvel uzman doktora gitmekte fayda vardır.

Gıda Zehirlenmesi

Son tüketim tarihi geçmiş, bozulmuş veya steril olmayan ortamda hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesi durumunda gıda zehirlenmesi görülebilir. Besin zehirlenmesi kendini yüksek ateş, mide bulantısı-kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle gösterir.

Apandisit

Kör bağırsak üzerinde yer alan apandisin iltihaplanması apandisit olarak bilinir. En bilindik belirtisi, karın bölgesindeki şiddetli ağrılardır. Karın ağrısının yanı sıra mide bulantısı, kusma, kabızlık ve hafif ateş gibi başka şikayetlerde gözlenebilir.

Karnın sol tarafında ağrı şikayetinin altında yatan neden ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili olabilir. Bundan dolayı sorunun göz ardı edilmemesi ve mutlaka uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ