Yanakta Çukur Oluşması

Yanakta Çukur Oluşması

Yanakta çukur oluşması kimi insanlarda doğuştan gelen doğal bir durumken (ki buna gamze diyoruz) bazı insanlarda ise cildin herhangi bir hasar görmesi sonucu zarar gören cilt bölgesinde çukurluklar oluşması durumudur. Bu durum ise istenmeyen bir durumdur. Özellikle yüzde oluşan çukurluklar kişileri estetik açıdan rahatsız ettiği için bunlardan kurtulmak isterler. Bu çukurlukların birçok nedeni olabilir. Yanaktaki kistten ve kistin alınması ile yanağın çukurlaşmasından kaynaklı olabilir veya sivilcelerin geçtikten sonraki bıraktığı izlerden kaynaklı çukurluklar olabilir.

Sivilce Çukurları

Sivilceler kişilerde ergenliğe adım atılması ile birlikte çıkmaya ve giderek artarak kendini göstermeye başlar. Özellikle ergenlik döneminde ve sonrasında devam eden sivilceler yanak bölgesinde iltihaplı sivilceler olarak kendini gösterir. Bu sivilcelere müdahale eden kişilerde sivilce lezyonları yanakta çok derin çukurlar meydana getirir. Bu durumun nedeni genellikle kötü görünen sivilcelerin ergenlik döneminde bilinçsiz bir şekilde sıkılması sonucu olur.

Ayrıca bu duruma gözeneklerin açılması ve kılcal damarların çatlaması da eklenir ve kişinin yüzündeki çukurluklar daha da belirgin hale gelir. Temizlenmeyen sivilceler ise akne veya siyah nokta haline dönüşebilir. Daha da ilerleyerek yanakta kist oluşturabilir. Fakat bilinçsiz bir şekilde sıkmak doğru olmadığı için doktora veya güzellik uzmanı doktorlara başvurmanız gerekir. Bu uzman kişiler sivilceleri tedavi edecektir. Böylece yüzünüzde kistler, akneler veya sivilce izleri kalmayacaktır.

Sivilceleri temizlemek için evde her duşta parmak kesesi yapabilirsiniz ve ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Yüzünüze doktorunuzun önerdiği peelingleri yapabilirsiniz. Fakat bunları akneye dönüşen sivilcelere uygulamamak gerekir. Çünkü akne haline gelmiş iltihaplanmış sivilceler tehlikelidir. Doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Sivilce çukurları akne haline veya siyah nokta haline gelmiş sivilcelerin sıkılması sonucunda oluşur. Bu sivilce çukurlarının oluşumunu engellemek için,

  • Yüz temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Sivilceler elle ve bilinçsizce sıkılmamalıdır.
  • Gerekli ise doktor kontrolünde sivilceler tedavi edilmelidir.
  • Buhar banyosu yapılarak cilt gözenekleri açılmalı ve ferahlatılmalıdır.

Yanakta Kist

Yanakta oluşan kistler genellikle erken farkedilmez. Erken farkedilip tedavi edilmesi gerekir, yoksa ileri derece hastalıklara neden olabilir. Kistin oluşma nedeni iyi tespit edilmelidir. Eğer kist sadece enfeksiyon nedeniyle olduysa, bunu tedavi etmek çok kolaydır. Fakat kistin içindeki sıvıda hücreler varsa bunu tedavisi çok uzun sürebilir. Yanakta kist farkettiğiniz an hemen doktora başvurunuz.

Yanak Kistlerinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  • Sigara, alkol ve benzeri maddeleri kullanmak.
  • Yanakta bulunan sivilceleri, akneleri sıkmak veya bu sivilcelerin kiste dönüşmesi.
  • Ağız içi kullanılan protezlerin ağız yapısına uyum sağlamaması ve ağız içinde geçemeyen yaralar oluşturması.
  • Yetersiz beslenme.
  • Kronik sinüzit, kronik bademcik iltihabı gibi hastalıklar.

Yüzdeki Çukurluklar İçin Tedavi

1) Ultraviyole ışınlar yüzünüzde renk bozulmasına neden olacağı gibi cildinizde çukurlaşmalara da neden olabilir. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyunuz. Özellikle güneşli havalarda yüzünüz için güneş koruyucu kremleri kullanınız.
2) Yüzünüzdeki çukurluklar için peeling yapabilirsiniz. Bu yöntem cildinizin en üst katmanındaki ölü hücreleri temizleyerek yenilenmenize yardımcı olur. Yüzünüzdeki çukurlukların geçmesine ve yüzünüzün sıkılaşmasına yardımcı olur.
3) Bir uzman doktora, dermotoloğa görünebilirsiniz. Size en doğru tedaviyi doktorunuz uygulayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ