Adetliyken Banyo Yapılır mı?

Adetliyken Banyo Yapılır mı?

Halk arasında adetliyken banyo yapılmaması gerektiği gibi yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Aslında bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir. Aşağıda detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Adetliyken Banyo Yapılır mı?

Adetliyken banyo yapılabilir. Bu dönemde özellikle sürekli ped kullanımı, genital bölgenin hava almamasına ve doğal olarak koku oluşmasına sebep olur. Aynı şekilde kaşıntıya da neden olabilmektedir. Sık sık ped değiştirmek bu yüzden önemlidir ve banyo yapmak da bu yüzden sağlıklıdır.

Regl döneminde kadınların vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak değişiklikler göstermektedir. Bu değişiklikler saçın normalde daha kısa bir sürede yağlanması olabileceği gibi, motivasyon eksikliği de hissedilebilmektedir. Hassas bir dönem olduğu için kişinin kendini iyi hissetmesi de oldukça önemlidir. Banyo yapmadığınız zamanlar özellikle psikolojik olarak kişi kendisini daha kötü hissedebileceği için hem psikolojik açıdan hem de vücudun sağlığı açısında banyo yapmak önemlidir.

Adet Döneminde Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kanamanın yeni başladığı ya da yoğun olduğu günlerden ziyade daha sakin bir günü tercih etmelisiniz. Şöyle ki, yoğun kanamaları günlerde sıcak su ile duş almak damarların genişlemesine sebep olur ve bu yüzden de kanamanız çoğalmaktadır. Doğal bir adet dönemi için kanamanın yoğun yaşandığı 1. ya da 2. gün banyo yapılmaması önerilmektedir.
  • Genital bölgeler için üretilen bir temizleyici ürün dahi olsa, regl dönemlerinde herhangi bir kimyasal ile genital bölge temizlenmemelidir. Regl döneminde genital bölgesi hassas olduğundan dolayı alerjiniz olmasa dahi bu tarz bir temizleyici kimyasal kullanımı bölgede tahrişe ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Aynı zamanda sürekli kullanımda bu bölgedeki hücrelerin yenilenmesini engelleyebilmektedir. Bu yüzden genital bölge temizliğinde, hem regl dönemlerinizde hem de genel olarak doğal sabun kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Regl döneminde vücut gaz biriktirmeye çok müsaittir. Bu dönemlerde ayakların sürekli sıcak kalması çok önemlidir. Bu yüzden banyo yaptıktan sonra kendinizi sıcak tutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vücut zaten gaz biriktirmeye müsait olduğu için halk arasında üşütme dediğimiz rahatsız meydana gelir ve bağırsaklarınızda gaz sıkışmasına, dolayısıyla da gaz sancılarına sebep olabilmektedir.

Adet Döneminde Neden Banyo Yapılmalıdır?

Adet dönemlerinde kişinin kendini kirli hissetmesi ya da mutsuz hissetmesi çok normaldir. Hem ağrı, hem de kanamadan dolayı bölgenin kirlenmesi kişinin bu tarz duygular hissetmesine sebep olabilmektedir. Bu dönemde banyo yapmak hem psikolojik olarak hem de hijyen açısından kişiyi oldukça rahatlatacağından dolayı, bu dönemde gönül rahatlığıyla duş alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ