Antidepresan ve Doğum Kontrol Hapı

Antidepresan ve Doğum Kontrol Hapı

Antidepresan ilaçlar vücuttaki azalan dopamin ve seretonin düzeyleri normal sınırlara getirmek amacıyla belirli süre boyunca kullanılan ilaçlardır. Major depresyon, anksiyete, minör depresyon, obsesif bozukluklarda, dikkat bozukluğu gibi hastalıklarda tedaviye ek olarak ve uyku problemi yaşayan kişilerde de kullanılmaktadır. Antidepresan ilaçlar yan etkileri yüksek olan ilaçlardır kullanımı esnasında, tedaviye başlanılması esnasında, tedavinin bırakılmasında ve tedavi esnasında bazı semptomlar gelişebilir. Bu sebeple muhakkak önerilen şekillerde kullanılmalıdır.

Antidepresan kullanımına ilk defa başlayan kişilerde aşırı ağız kuruluğu, susuzluk, baş dönmesi ve baş ağrısı olabilir. İleri ve uzun süreli kullanımlarda ciltte yağlanma, sivilcelenme, kilo alımı, sinirlilik gibi çeşitli semptomlar gözlenebilmektedir. Antidepresan ilaçlar sık sık ilaç etkileşimi gözlenen ilaçlardır. Bu nedenle ilaç kullanımı esnasında çok dikkatli olunmalıdır.

Antidepresan ve doğum kontrol hapı kulanımı sakıncalı durumlara neden olabilir. Doğum kontrol hapı ile antidepresan ilaçların birlikte kullanımı hangi istenmeyen etkilere neden olur?

1-)İstenmeyen Gebelik

Yapılan araştırmalar antidepresan ilaç kullanan kişilerin doğum kontrol hapı kullanımı esnasında doğum kontrol ilaçlarından istenilen etkinin azaldığını göstermektedir. Bu durum bazı kişilerde istenmeyen gebeliklerin oluşmasına dahi neden olabilmektedir. Özellikle ilaçların düzenli kullanılmaması, doğru zamanlarda ve doğru dozlarda alınmaması bu duruma yol açabilmektedir.

Düzenli korunma yolu olarak doğum kontrol hapı kulanan kişiler muhakkak antidepresan tedavisine başlamadan önce bu konu hakkında uzman hekimi bilgilendirmelidir. Doktor bu konuya uygun ilaç grubunu seçmeli, doğum kontrolü hakkında da gerekli bilgilendirmeyi, ek korunma yöntemlerini anlatmalıdır.

2-)Azalan Etkiler

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmak için kullanılan bir yöntem olmanın yanı sıra hormon tedavisi olarak çeşitli hastalıklarda da kullanılmaktadır. En sık olarak adet düzensizliği ve polikistik overde kullanılan bu hormon preparatları ile birlikte antidepresan ilaç kullanımı ilacın etkisinde azalmaya neden olabilir. İlaç etkisinde meydana gelen azalmaya bağlı olarak kişinin adet döngüsünde çeşitli değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Doğum kontrol haplarında meydana gelen etki azalması ve artması kadar antidepresan ilaçlarda da çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Antidepresan ilaçlarda meydana gelen sedatif(sakinleştirici) etkinin azalması bu ilaç kullanımı ile meydana gelebilir. Tedaviden beklenen ve istenen yanıt alınamayabilir. Böyle bir durumda muhakkak doktor bilgilendirilmeli, gerekli tedavi yöntemi hasta ve doktor ile birlikte tekrar planlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ