Sol Kol ve Bacak Ağrısı

  • 25 Ekim 2018
  • 8.314 kez görüntülendi.
Sol Kol ve Bacak Ağrısı

Sol kol ve bacak ağrısı çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir. En sağlıklı tanı için kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve uzman bir hekim ile görüşmelidir. Sol kol ve sol bacakta görülen ağrı bütüncül bir ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sol kısımda oluşan bu ağrıların sebepleri arasında sinirlerde meydana gelen hasarlar, travmatik etkenler, eklem rahatsızlıklar gibi sebepler yer almaktadır. Sol kol ve sol bacakta meydana gelen ağrının kronik bir hale gelmesi durumunda kişi mutlaka doktora danışmalıdır.

Sol Kol ve Bacak Ağrısı Neden Olur?

Sol kol ve sol bacakta meydana gelen ağrının birçok sebepten kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Ağrının tanısı için hastanın en yakın sağlık kuruluşunun nöroloji bölümünden randevu alması gereklidir. Ağrının en sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Kalp Rahatsızlıkları

Sol kolda meydana gelen uyuşma vb. problemler akla ilk olarak kalp rahatsızlıklarını getirmektedir. Bu durum karşısında paniğe kapılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Kalp rahatsızlıklarından kaynaklı ağrılarda sol kol ve göğüs kısmında ağrı hissedilir. Sıkışma ve kol bölgesinde batma olarak hissedilen bu tarz ağrılar aniden oluştuysa ve çok şiddetli bir haldeyse, uzman bir kalp doktoru ile görüşülmesi gereklidir.

2-)Stres

Sol kol ve sol bacakta meydana gelen ağrıların diğer bir sebebi ise aşırı stres olabilir. Aşırı stres barındıran durumlarda sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Özellikle sınav stresi ve yoğun bir tempoda çalışan kişide bu tarz reaksiyonlar sıklıkla görülebilir.

3-)Fiziksel Zorlama

Aşırı egzersiz vb. etkenler ile kol ve bacakları aşırı miktarda zorlama sonucunda fiziksel etkenlere bağlı olarak kol ve bacakta ağrı, yanma hissedilebilir. Daha ciddi sorunlara ve hasarlara neden olmaması için vücudunuzu zorlayacak egzersizlerden uzak durmanız gereklidir. Bu ağrılar genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinde geçer. Kendiliğinden geçmeyen ağrılarda mutlaka sağlık uzmanı ile görüşülmelidir.

4-)Dolaşım Bozukluğu

Kan dolaşım sisteminde oluşabilecek herhangi bir neden sol kol ve bacakta ağrıya neden olabilir. Kişiden kişiye değişebilecek şiddette oluşan bu ağrılar uyuşma ve karıncalanma halinde kendini gösterebilir. Uzun süre hareketsiz kaldığınızda el ve ayaklarınızda ağrı ve üşüme hissediyorsanız, dolaşım bozukluğu sorununuz olabilir. Tanı için doktora danışmanız gereklidir.

Sol Kol ve Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kol ve bacakta meydana gelen ağrıların tedavisi için neden olan etken araştırılmalı ve bu etkenin tedavisine öncelik verilmelidir. Dolaşım bozukluğu gibi nedenler kol ve bacak ağrılarının en büyük sebeplerinden birisidir ve tedavi için uzman bir doktora mutlaka danışılmalıdır. Stres kaynaklı sorunlarda ise psikolojik tedavi almak uygun bir yöntem olacaktır.

Sol kol ve sol bacakta meydana gelen ağrılar fiziksel zorlanma nedeniyle oluşuyorsa, kontrollü ve bilinçli bir şekilde egzersiz yaparak bu sorundan uzak durmak mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ