Kan Testinde Hamilelik Belli Olur mu?

Kan Testinde Hamilelik Belli Olur mu?

Genellikle kadınlar, rutin kan testlerinde hamileliğin belli olup olmadığını merak etmektedirler. Kan testi, kandaki değerleri ve eksiklikleri yahut artışları ortaya çıkarması bakımından gebelik sürecinde kullanılan ve kullanılması gereken bir testtir. Gebeliğin başlangıcından itibaren Beta HCG olarak isimlendirilen hormonda artış görülür. Bu hormon ilk olarak kanda, daha sonraki süreçte ise idrarda ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada gebelik tanısı için kan testi kullanımı uygun görülmektedir.

Kan Tahlili ile Gebelik Tespiti

Kan tahlili çeşitli travmatik durumlar, çeşitli rahatsızlıklar ya da vücutta ortaya çıkan semptomlar sonucunda doktor tarafından istenebilir. Özellikle kandaki değerlerde ortaya çıkan ve çeşitli nedenlere dayanan eksikliklerin tespiti için kan tahlili yapılması şarttır. Bu test ile kandaki demir ve trombosit değeri gibi ayrıntıların tespiti kolaylaşır ve tedavi için gerekli tanı kolaylıkla konabilir.

Kan tahlili detaylı bir şekilde de hastanın ya da doktorun talebi doğrultusunda yapılabilmektedir. Ancak gebelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonunun normal kan testinde tespiti söz konusu değildir. Bu hormonun tespit edilebilmesi için laboratuvar ortamında bunun için de gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Gebe olup olmadığını bilmek isteyen birey, bu hormonun tespiti için de talepte bulunmalıdır. Önce kanda yayılan bu hormonun, kan testi ile tespiti çok daha az hata oranı ile mümkün olmaktadır. İlk etapta gebelik testi doğru sonuç vermeyebileceğinden, kan testi daha güvenilirdir.

İdrar Tahlili ile Gebelik Tespiti

Bilinen idrar tahlili, genel olarak bedensel rahatsızlıkların sebeplerinin ortaya çıkarılması için kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı, bakteriler, enfeksiyonlar ya da vücutta yer edinmiş olan mikroplar, idrar tahlili ile tespit edilebilmektedir. İdrar tahlili ile gebelik tespiti ise oldukça zordur. Çünkü klasik idrar tahlili ile Beta HCG hormonu ölçümü yapılamamaktadır. Bunun tespiti için kan testi mutlaka gerekmektedir.

Beta HCG hormonunun yüksek çıkması, kimi zaman da çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. İlk akla gebelik olasılığı gelse de, tetkikler düzgün ve titiz bir şekilde yapılmalı. Bireyin vücudunda ortaya çıkan semptomların tamamı göz önünde tutulmalıdır. Beta HCG hormonu yüksek çıktığında şu olasılıklar da göz önünde tutulmalıdır:

1-)Tümör ya da Kanser Oluşumu

Yumurtalıktaki kötü huylu kistler ya da belli bir süre içinde oluşan yumurtalık kanseri de bahsi geçen hormonun yükselmesine neden olabilmektedir.

2-)Dış Gebelik

Normal seyreden gebelikle sıklıkla karıştırılan dış gebelikte, döllenen yumurta rahim içinde değil, başka bir bölgede gelişir. Bu durumda Beta HCG hormonunun yükselişi normal gebeliğe göre daha yavaş ilerler. Dış gebelik şüphesi olan bireylerde sağlık riski devreye girdiği için acil müdahale şarttır. Genellikle ultrason cihazı ile durum tespit edilir ve dış gebelik operasyon ile sonlandırılır.

3-)Mol Gebelik

Oldukça nadiren ortaya çıkan bir durum olsa da, sağlık açısından yüksek risk barındıran bir durumdur. Vajinadan akıntı şeklinde, üzüme benzeyen tanecikler düşer ve önlem alınmazsa aşırı kan kaybı sonucu hayati tehlike riski ortaya çıkar. Karın ve kasık bölgesinde ciddi ve şiddetli ağrı ile kendini gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ