Ayak Bileklerinde Kaşıntı Neden Olur?

  • 25 Ekim 2018
  • 4.287 kez görüntülendi.
Ayak Bileklerinde Kaşıntı Neden Olur?

Ayak bileklerinde kaşıntı neden olur merak edilen sorulardan birisidir. Ayak tabanında ya da parmaklarda meydana gelen şiddetli kaşıntılar genellikle mantar enfeksiyonunun bir sonucudur. Ayak bileklerinde görülen kaşıntının ise farklı bir sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Ayak bileklerinde görülen kaşıntı çok şiddetli bir hale gelirse, kişi en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve tedavi sürecine başlamalıdır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Ayak bileklerinde oluşan kaşıntının birçok farklı sebebi olabilir. Sebebin en iyi şekilde araştırılabilmesi için mutlaka tetkik sürecine dikkat edilmelidir. Ayak bileklerinde görülen ve yaşam kalitesini düşüren şiddetli kaşıntıların sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar ayak bileklerinde görülen kaşıntının ana sebeplerinden birisidir. Alerjiyi tetikleyen alerjen maddenin ne olduğunu tespit ederek kaşıntıya neyin sebep olduğunu araştırabilirsiniz. Kullanılan sabun, şampuan gibi kozmetik maddelerin yanı sıra giysilerden dolayı da ayak bileğinizde reaksiyon olarak kaşıntı meydana çıkmış olabilir. Kaşıntıya ağrı ve kızarılık gibi semptomlar da eşlik ediyorsa, sebep muhtemelen alerjik reaksiyonlar olacaktır. Tedavi için uzman bir hekim ile görüşülmesi fayda sağlayacaktır.

2-)Cilt Hastalıkları

Egzama vb. cilt hastalıklarının da belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık ve cilt kuruluğu yer almaktadır. Vücutta oluşan kaşıntı hissi cilt hastalıklarına neden olabileceği için konu ihmal edilmemeli ve cildiye bölümünden randevu alınmalıdır.

3-)Sivrisinek Isırıkları

Sivrisinek ve çeşitli böcek ısırıklıkları sonrasında da vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntı meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında daha çok görülen bu durum, genellikle gelip geçici kaşıntılara sebep olur. Böcek ısırıkları ise mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir hekim ile görüşme yapılmalıdır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak bileklerinde oluşan şiddetli kaşıntılar genellikle gelip geçicidir. Bir süre sonra kendiliğinden geçen kaşıntı önemli bir sağlık sorununa işaret etmediği için paniğe kapılmaya gerek yoktur. Ayak bileklerinde oluşan kaşıntı için diğer çözüm yolları ise şu şekildedir:

  • Ayak bileklerinde kontrakt dermatit nedeniyle ortaya çıkan alerjik kaşıntılar genellikle kendiliğinden geçer. Bir müdahaleye gerek kalmadan geçen bu kaşıntıların hafiflemesi için evde bir takım merhemlerle kısa süreli tedavi uygulamak kişiyi rahatlatacak bir etken olacaktır.
  • Evde merhem olmadığı durumlarda ise soğuk bir havlu ile işlem yapmak mümkündür. Ayakların soğuk su dolu bir leğen içinde bir süre dindirilmesi ile birlikte kaşıntı bir süre sonra yok olacaktır.
  • Ayak bileklerinde görülen kaşıntıya iyi gelen diğer bir yöntem ise ağır kimyasallardan uzak durmak olacaktır. Çamaşır suyu, içeren ürünleri satın alırken ve kullanırken çok dikkatli olarak bu tarz sağlık sorunlarından uzak kalabilirsiniz.
  • Alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan ayak bileği kaşıntılarında çözüm için hangi maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterildiği mutlaka bulunmalı ve alerjik reaksiyona neden olduğu bilinen bu maddeden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

UYARI: Ayak bileği kaşıntılarının altında yatan neden egzama gibi çok daha ciddi cilt problemleri olabilir. Bu yüzden şikayet kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ