Ayak Baş Parmağının Altının Ağrısı ve Şişliği

Ayak Baş Parmağının Altının Ağrısı ve Şişliği

Ayak baş parmağının hemen altında meydana gelen ağrı, ilk anda endişelenmeye gerek olmayan bir durumdur. Bu tür şişlikler birdenbire ortaya çıkar ve ağrısızdır. Ağrı hissine neden olmayan bu kistlere gangliyon kist adı verilir. Ancak şişlik aynı zamanda ağrıya neden oluyor ise, uzman bir doktora muayene olmakta yarar vardır. Duruma göre MR çekilmesi ve tedavi uygulanması gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Gangliyon kisti, kemik ile kaslar arasında bulunan eklem sıvılarında, bağ dokusundan kaynaklanan baloncuklara verilen isimdir. Genellikle kadınlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlıkta, hareket edilmemesi sonucunda şişliklerin indiği gözlemlenmektedir.

Ayak Baş Parmak Altında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • Eklem bozuklukları ve parmak iltihaplanması başlıca nedendir.
  • Romatizmal rahatsızlıklar bu sorun için tetikleyici özellik taşımaktadır.
  • Kemiklerde çeşitli sebeplerle oluşan tümörler de ayak baş parmağı altında şişliğe yol açabilmektedir.
  • Ganglion kisti yahut doku zedelenmesi, şişlik olarak kendini gösterebilir.
  • Rahat ve ortopedik olmayan ayakkabıların, yüksek topuklu rahatsız ayakkabıların sıklıkla kullanılması, ayakların şeklinin bozulmasına, ağrı ve şişlik oluşmasına sebep olabilmektedir.
  • Uzun bir süre ayakta kalınması ya da ağır yük taşınması sonucunda ayak baş parmak üzerine çok fazla yük binmesi sonucunda da şişlik meydana gelebilir.
  • Ayakta mantar oluşumu, yalnızca şişlik değil, kişiye rahatsızlık hissi ve duruma göre ağrı yahut acı hissi de yaratabilir.
  • Ayak parmağı sinirlerinde sıkışma ya da sinirlerde hasar oluşması da parmak altı şişliğinin nedenleri arasındadır.

Ayak Baş Parmak Altında Şişlik Tedavisi

İlk olarak takip aşaması gelmektedir. Ayak baş parmağı altında oluşan ve çeşitli sebeplere dayanan bir şişlik, büyüme yapması halinde doktor tarafından düzenli bir biçimde takip edilmelidir.

İkinci aşama olan tespit aşamasında, gangliyon kistinde büyüme görülmesi, sinirler üzerindeki baskıyı artıracaktır. Bu durum sonucunda da ayak bileği olumsuz yönde etkilenir. Duruma göre doktor, hastanın ayak bileğini alçıya almayı önerebilir ve gerekli görülürse bu tedavi uygulanabilir.

Aspirasyon aşaması olarak nitelendirilen üçüncü aşamada, şişkinlik çok fazla büyürse, sıvının aspirasyon yöntemi kullanılarak boşaltılması söz konusu olabilir. Bunun haricinde gangliyon oluşumunun cerrahi bir müdahale ile bölgeden alınması da gerekebilmektedir. İşlem sonucunda ağrılı süreç bir süre daha devam eder ancak daha sonra problem tamamen ortadan kalkar.

Ayak baş parmağı altındaki ağrı ve şişlik, hangi nedenle oluşmuş olursa olsun muayene ihmal edilmemelidir. Çünkü ileri aşamalarda fark edildiğinde geç olabilir. Aynı zamanda bu tip şişlikler gut hastalığı gibi riskli hastalıkların da belirtisi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ