Mide Bulantısı ve Halsizlik

Mide Bulantısı ve Halsizlik

Mide bulantısı ve halsizlik en sık görülen sağlık sorunlarının arasında yer almaktadır. Günümüzde hemen hemen her kişide zaman zaman meydana gelen bu sağlık semptomları birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Mide bulantısı ve halsizlik durumu bazen geçici bir sürece bağlı olarak bazen ise çok daha uzun süreli bir biçimde gözlenen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu iki sağlık sorununun çok uzun sürmesi durumunda kişinin doktora gitmesi ve test yaptırması tavsiye edilmektedir.

Mide bulantısı ve halsizlik gibi durumlara neden olan sağlık sorunları tespit edildikten sonra uygun bir tedavi yöntemi bulunarak tedavi edilecektir.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Neden Olur?

1-)Psikolojik Etkenler

Mide bulantısı ve halsizlik gibi sağlık sorunlarının en büyük nedenlerinden birisi psikolojik etkenlerdir. Kişinin içinde bulunduğu ruh hali birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Yoğun stres altında yaşayan kişilerin bu strese bağlı olarak birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığı bilinmektedir.

Psikolojik etkenlerin yanı sıra kişinin derin bir üzüntü yaşaması, çok sevdiği birini kaybetmesi vb. sorunları da birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

2-)Metabolizma Rahatsızlıkları

Kişinin metabolizmasında meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar mide bulantısı ve halsizlik gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında böbrek hastalıkları, reflü gibi mide hastalıkları, anemi, karaciğer hastalıkları ve ülser gibi ciddi sağlık sorunları yer almaktadır. Bu saydığımız hastalıkların birçoğunun ön belirtisi arasında mide bulantısı ve halsizlik yer almaktadır.

Kişinin kullanmakta olduğu ilaçların zaman zaman yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler arasında mide bulantısı ve halsizliğin yanı sıra kusma, baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtiler yer almaktadır.

3-)Uyku Sorunları

Kişinin zaman zaman uyku sorunları yaşaması normaldir.Bu durumu tetikleyen birçok farklı unsur bulunmaktadır. Kişinin geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalması, migren ve reflü gibi hastalıklara sahip olması, uyku apnesi sorunu olması uyku sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu sorunların sürekli olması durumunda kişinin sağlık sorunları yaşaması da normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir?

  • Mide bulantısı ve halsizlik sorunu olan kişilerin bir süre boyunca dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Kişinin bir süre istirahat etmesi sorunları ortadan kaldıracaktır.
  • Mide bulantısı ve halsizlik durumunda nane ve limon karışımı tüketmek mideyi rahatlatacak oldukça etkili doğal bir karışım olacaktır. Bu karışımın günde bir kere tüketilmesi yeterlidir.
  • Mide bulantısı ve halsizlik durumunun geçmemesi durumunda doktora gidilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ