Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Gün içinde ayaklarının üzerinde çok fazla duran ve yoğun tempoda çalışan bireyler, “ayaklarımın üstüne basamıyorum” şikayeti ile doktora gitmektedirler. Uzun vadeli olarak ayakta kalan kişilerde ayak tabanının ağrıması normaldir. Çünkü ayak ve ayak bilekleri, vücudun ağırlığını taşımaktadır ve bu durum da ayaklara oldukça fazla basınç uygulanmasına neden olmaktadır.

Ağrı veya sancı hissi ile ayaklarının üstüne basamama durumunda kişi derhal dinlenmeli, istirahat etmelidir. Ayakların uzatılarak istirahat edilmesi ya da tamamen uzanma halinde istirahat, ayak bölgesindeki yorgunluğu ve baskıyı azaltacak, kişiyi rahatlatacaktır.

Kilo ve Ayak Ağrısı İlişkisi

Kişide kilo oranı ne kadar fazlaysa ayakta oluşacak basınç da aynı oranda artacaktır. Bu nedenle bu şikayet daha çok fazla kilolara sahip kişilerde meydana gelmektedir. Ancak elbette ki tek neden kilo değildir. Ayakta ağrı ya da sancı hissine;

  • Obezite sorunları,
  • Ayak tabanında meydana gelen bozukluklar,
  • Ani ve ısınmadan yapılan egzersiz hareketleri,
  • Romatizmadan kaynaklanan rahatsızlıklar,
  • Sürekli ayakta kalmak da sebep olabilmektedir.

Ayak Ağrısına Çözümler

  • Kişi, ayak üzerine basamama şikayetine sahipse, öncelikle kullanmakta olduğu ayakkabıyı gözden geçirmelidir. Özellikle son derece sağlıksız olan topuklu ayakkabılar, kadınlarda yalnızca taban ağrısına değil, uzun vadede bel ve sırt ağrılarına da sebep olabilmektedir. Kullanılan ayakkabının düz taban olması da tabanda ağrıya yol açacağı için ortopedik ayakkabı kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Özellikle ağrının arttığı dönemlerde uzun süre ayakta kalma durumu en aza indirilmeli ve kişi uzanarak istirahat etmelidir. Eğer sorun romatizmal bir sebebe dayanıyorsa, doktor kontrolü son derece önemlidir. Aksi halde ağrı ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Romatizma ve romatizma benzeri rahatsızlıklarda tedavi sürecine derhal başlanması gerekir.
  • Kilo sorunu yaşayan ve vücut kitle endeksi ile boy kilo oranına uygun olmayan bireylerin, spor yapmaya başlaması ve fazla kilolarından kurtulması önerilmektedir. Fazla kilo, vücudun her bölümüne ayrı zarar verir ancak en fazla zararı ayaklar çeker.
  • Ayağın üstüne basamama sorununa neden olan faktörlerden bir tanesi de topuk dikeni ve benzeri rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkta birey, ayak tabanında ve topuğunda iğne batmış gibi bir ağrı duyar ve hareket edemez hale gelir. bir süre sonra acı hissi geçer ancak ayak tabanında ağrı devam eder. Topuk dikeni için henüz operasyon dışında bir tedavi geliştirilememiş olsa da evde kullanılan ortopedik terlikle kişiyi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Ayaklarımın üstüne basamıyorum şikayetinin yukarıda anlatıldığı üzere pek çok sebebi olabilir. Şikayetin altında yatan nedenin doğru tahlili ve tedavisi için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ