Baş Ağrısı ve Şişlik

  • 26 Kasım 2016
  • 20.020 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı ve Şişlik

Baş ağrısı, vücutta meydana gelen birçok fizyolojik ve patolojik değişimden dolayı sık sık meydana gelen bir semptomdur. Bu semptomun bir tanı da kullanılabilmesi için yanında birkaç belirgin semptomların daha bulunması gerekmektedir.

Baş ağrısı ve şişlik semptomlarının bir arada bulunması genellikle patolojik bir değişimden kaynaklı oluşmaktadır. Oluşum sebebine bağlı olarak kişinin duyduğu ağrı, kronik bir hal alabilir ya da akut bir şekilde seyredip kısa süre içerisinde geçebilir.

Baş ağrısı ve şişlik oluşumunun sebepleri ne olursa olsun, kişinin muhakkak meydana gelen hasarın hayati bir tehlike taşımadığından emin olmak için gerekli tetkikleri yaptırması tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrısı ve Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmatik Olaylar

Travma sonrasında meydana gelen şişlikler baş ağrısına sebep olabilir. Özellikle darbenin alındığı bölgeye ve darbenin şiddetine göre oluşan ağrı şiddeti ve süresi değişebilmektedir.
Genellikle meydana gelen darbenin etkisinin geçmesi ile baş ağrısı ortadan kalkmaktadır. Bu süre zarfı boyunca kişiyi rahatlatmak amacıyla ağrı kesici(doktor tavsiyesi altında) kullanılabilir.

Baş ağrısının geçmediği ve giderek arttığı durumlar darbe sonrasında tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Özellikle direkt kafatasına alınan darbeler iç kanamaya sebep olabilir ve iç kanamaya bağlı olarak kafa içi basıncın artması ile şiddetli baş ağrısı ve şişlikler gözlenebilir. Bu yüzden şiddetli darbe alındıysa, hiç vakit kaybetmeden uzman doktora gidilmesi önerilir.

2-)Patolojik Oluşumlar

Patolojik oluşumlar oluşan ağrının en kötü oluşma nedenlerindendir. Özellikle kafatasında meydana gelen şişliklerin ağrı ve acı yapması ciddi bir durumun habercisi olabilir.

Kronik bir hal almış ağrı, beyinde meydana gelen bir tümörün habercisi olabilir. Böyle bir durumda kronik bir hal almış ağrıya eşlik eden ağrı ve acı oluşturan bir tümör olabilir.

Tümörün gözle gözlenemediği durumlarda baş ağrısına eşlik eden mide bulantısı, gözlerde görme bozukluğu sıkça görülen diğer semptomlardır.

3-)Yağ Bezeleri

Yağ bezeleri vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir. Genellikle oluşan şişlikler ağrı ve acı oluşturmamaktadır. Sabit boyutları olan yağ bezelerinin sürekli büyümesi genellikle gözlenmeyen bir durumdur.

Yağ bezeleri baş bölgesinde de meydana gelebilir. Kafatasında ve yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri bulunduğu kritik bölgeye bağlı olarak ağrı oluşumuna sebep olabilir.

Yağ bezeleri genellikle zararsız oluşumlardır. Ancak kişinin rahatsız olduğu durumlarda cerrahi müdahale ile yağ bezesi alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ