Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrısı

Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrısı

Sağ göğüs ve sağ kol ağrısı birçok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Sağ kısımda görülen bu ağrıların birçok sebebi olsa da kesin bir tanı için mutlaka doktor muayenesi ve tetkik yaptırılması gereklidir. Kişiden kişiye farklılık gösteren nedenlerle ortaya çıkan sağ göğüs ve sağ kol ağrısı yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Tedavi için nöroloji bölümünden randevu alınmalı ve uzman bir hekim ile görüşülmelidir.

Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrısı Neden Olur?

Sağ göğüs ve sağ kolda meydana gelen ağrıların birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sol ve sağ kısımda meydana gelen ağrı türleri farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Sol kısımda meydana gelen ağrılar akla ilk olarak kalple ilgili sağlık sorunlarını getirse bile sağ göğüste meydana gelen ağrıların sebebi farklıdır.

Sağ göğüs ve sağ kol ağrısının en sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Kas ve Yumuşak Dokuda Meydana Gelen Hasarlar

Kas zedelenmesi ya da kas çekilmesi sonucunda liflerin kopmasıyla birlikte kaslarda hasar meydana gelir. Kaslarda meydana gelen bu hasarın en belirgin semptomları arasında sağ göğüs ve sağ kol ağrısı da yer almaktadır. Liflerin yırtılması sonucunda oluşan ağrı hafif ya da daha şiddetli bir şekilde baş gösterebilir. Duruş bozuklukları, yanlış oturma pozisyonları da bu duruma neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Tedavi için mutlaka uzman birisi ile görüşme yapılmalıdır.

2-)Sinir Ağrısı

Sağ göğüs ve sağ kol ağrısına neden olan etkenlerden bir diğeri ise sinir ağrısıdır. Kol ve göğüslerde bulunan sinirlerin hasar alması durumunda bu tarz ağrılar ortaya çıkabilir. Ağrı keskin ve şiddetli bir biçimde gerçekleşir. Kolda uyuşma, batma ve karıncalanma gibi hisler de sinir ağrılarının belirtilerinden birisidir. Sakatlık sonucunda da sinirlerde kol ve göğse yayılan ağrılar baş gösterebilir.

3-)Tendon İltihabı

Sağ göğüs ve sağ kol ağrısının sebeplerinden birisi de tendon iltihabıdır. Kasları kemiklere bağlayan yapının adı olan tendonlarda ağır kaldırma ya da egzersizler sonucunda çeşitli hasarlar ortaya çıkabilir. Tendon iltihabında sağ göğüs ve kollarda meydana gelen ağrının yanı sıra şişlikler de oluşabilir.

4-)Karpal Tünel Sendromu

El bileğindeki sinirde meydana gelen sıkışma sonucunda ortaya çıkan karpal tünel sendromu, sağ ve sol göğüs kısmında ağrılara neden olabilmektedir.

Sağ Göğüs ve Kol Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ göğüs ve kol ağrısına iyi gelen yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Buz tedavisi: Kas ve bağ doku zedelenmelerinde iyi gelen yöntemlerden birisi buz tedavisidir.
  • Fizik tedavi: Sağ göğüs ve kol ağrılarının sebebi eğer sinir sıkışması ise bu durumda kişinin fizik tedavi alması gereklidir.
  • Ameliyat: Kol ve göğüs ağrılarında hiçbir yöntem işe yaramazsa, son çare olarak uzman hekim tarafından ameliyat gerekli görülebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ