Bitmeyen Adet Kanaması

Bitmeyen Adet Kanaması

Adet kanamasının en fazla süresi 5 gündür. 5 gün ve üzerinde süren adet kanamaları normal bir süreç değildir. Kişinin her ay fazladan adet olması durumunda acil olarak doktora gitmesi gereklidir. Adet döneminin düzensiz olmasında birçok farklı etken etkili olmaktadır. Bu duruma neden olan etkenlerin her kişide farklılık gösterdiği unutulmamalı ve kulaktan dolma bilgilerle tedavi işlemlerine girişilmemelidir. Adet döneminin çok düzensiz olması demek kişinin çok daha sancılı bir dönem geçirmesi demektir. Adet dönemini ağrı kesici ilaçlar içmek yerine doktora giderek adet düzensizliğinin kalıcı bir biçimde tedavi edilmesine öncelik verilmelidir.

Bitmeyen adet kanaması durumuna neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamasının normalden uzun sürmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Adet kanamasının normalden çok daha uzun sürmesinin sebepleri arasında hormonsal bozukluklar yer almaktadır. Bu bozuklukların nedenleri ise kadınlarda yumurtlamanın yeterli düzeyde olmaması, rahim iç dış tabakasının normalden kalın olması, tiroid bezi sorunlarıdır. Bu sorunların oluşması adet döneminin normalden uzun olmasına neden olmaktadır.
 • Adet kanamasının uzun sürmesinin diğer sebepleri arasında ise dış gebelik, düşük yapmak gibi sağlık sorunları yer almaktadır. Bu durumda doktora danışılması iyi bir yöntem olacaktır.
 • Adet kanamasının anormal bir biçimde uzun sürmesinin sebepleri arasında rahimde oluşmuş olan iyi huylu tümörler de yer almaktadır. Bu tümörler üreme döneminde sıklıkla ortaya çıkar ve polip adı ile anılır. Bu polipler adet düzensizliğinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. İlaç ile tedavi yapmak mümkündür.
 • Adet kanamasının uzamasına neden olan etkenlerden birisi de rahim içi ve dışında meydana gelen kanser hastalığıdır. Rahim içi tabakasının kas hücreleri içine gömülmesi de adet kanamasının normalden çok daha uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Kişinin adet dönemi genel olarak en fazla 6 gün sürer. Bazı kişilerin ise bu 6 günlük süreç sonrasında da zaman zaman kanamaları olabilir. Bu durum adet düzensizliği sorunu olan kişilerde sıklıkla görülür. Bu durum kişide birçok farklı sağlık sorununa yol açabilir. Adet döneminin normalden uzun sürmesi kişinin psikolojik ve fizyolojik sorunlarının artması ve devam etmesi anlamına gelir. Böyle bir durumda kişinin doktora danışarak tedavi olması tavsiye edilmektedir.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Diğer Nedenleri

 • Hamilelik,
 • Dış gebelik,
 • Düşük yapmak,
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi,
 • Pıhtılaşma sorunları,
 • Polipler,
 • Tümör ve kanser sorunları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ