Baş Dönmesi, Bulantı ve İshal

Baş Dönmesi, Bulantı ve İshal

Baş dönmesi, mide bulantısı ve ishal problemleri aynı sebepten olabileceği gibi farklı nedenlerden kaynaklı da olabilir. Baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerini ele alalım. Bu sorunlar ilk olarak akıllara kulak iltihabını getirse de, altında yatan pek çok sebep olabilir. Kulak iltihabının yanı sıra gıda zehirlenmesi, yetersiz veya sağlıksız beslenme ve migren gibi pek çok etken baş dönmesi ve bulantı şikayetine sebebiyet verebilmektedir.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı Neden Olur?

Kulak İltihabı

Vücutta işitme ve denge görevini üstlenen kulakta iltihaplanma oluşumu sonucunda, mide bulantısı ve baş dönmesi problemleri oluşabilmektedir. Gerekli tetkik ve tedavi için mutlaka uzman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Sağlıksız veya Yetersiz Beslenme

Sağlıksız, dengesiz beslenme düzeni; vücuttaki kan şekerinin düşüşüne sebebiyet vererek, baş dönmesi ve bulantı durumlarını doğurabilmektedir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası bu tarz şikayetleri önlemek adına, sağlıklı ve dengeli beslenmekte fayda vardır.

Migren

Toplumda bir çok kişide rastlanan  ve kişinin gündelik yaşamını etkileyen migrenin, erkeklere oranla kadınlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Nörolojik bir rahatsızlık olarak bilinen migren, şiddetli baş ağrıları ile kendini gösterir. Ancak her baş ağrısı, migren olduğu anlamına gelmez.

Normal baş ağrısı ile sık karıştırılan migreni, baş ağrısından ayırt etmek aslında oldukça kolaydır. Şayet baş ağrısı ile beraber mide bulantısı, kusma ve ışığa-sese karşı aşırı hassasiyetlik gibi belirtiler varsa şiddetli baş ağrılarının migrenden kaynaklı olduğu düşünülür. Migreni tamamen ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamakla birlikte ağrıları büyük ölçüde azaltıcı çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Psikolojik Etkenler

Stres, endişe, kaygı gibi psikolojik etmenler; baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerini doğurabilmektedir. Şikayetler her seferinde fizyolojik nedenlerden kaynaklı olmayabilir. Kişinin aşırı üzüntü, stres, endişe duygularına bağlı olarak da mide bulantısı ve baş dönmesi baş gösterebilir. Kimi zaman bu sorunlar, panik atak rahatsızlığının belirtileri niteliğinde olabilmektedir. Panik atağın diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Nefes alırken güçlük çekme
  • Mide bulantısı
  • Kusacakmış hissiyatı
  • Halsizlik
  • Kalp çarpıntısı

İshal Neden Olur?

Dışkının sulu yapıda olması olarak bilinen ishal genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle son tüketim tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesinden, zehirli gıdaların alınmasından kaynaklı ishale sık rastlanmaktadır.

Mide bulantısı ve baş dönmesine de neden olan psikolojik etkenler, ishal sorununu da doğurabilmektedir. Aşırı evhamlı, stresli kişilerde psikolojik durumlarına bağlı olarak bu 3 şikayet birden gözlenebilir.

Baş dönmesi, bulantı ve ishal sorunları ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden; kesinlikle gözardı edilmemesi ve mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ