Bebekte Köpüklü Dışkı

Bebekte Köpüklü Dışkı

Bebeklerin yaptığı dışkılama meydana gelen sorunların habercisi olabilmektedir. Dışkılama süresi, dışkıda meydana gelen değişiklik, dışkı rengindeki değişiklik çeşitli hastalıklardan kaynaklı meydana gelebilmektedir.

Bebekte köpüklü dışkılama çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kısa süreli meydana gelen değişimler genellikle ani ve geçici sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Uzun süreli olarak dışkılamada meydana gelen değişim hastalık habercisi olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bebekte Köpüklü Dışkı Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyonlar

Bebeklerde dışkılama meydana gelen değişimlerin en sık gözlenme sebebi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır. Enfeksiyon sonucunda köpüklü dışkılama meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon durumunda kullanılan çeşitli ilaçlar da köpüklü dışkılama yapmasına sebep olabilmektedir.

Köpüklü dışkılama enfeksiyon habercisi olabilir. Bu durumu destekleyen ateş, bebekte huysuzluk ve çeşitli ağrılar da enfeksiyon olduğunu destekler niteliktedir.

2-)Emzirmeden Kaynaklı

Emzirme şeklindeki ufak değişiklikler bebeklerin köpüklü ve mukus şeklinde dışkılama yapmasına neden olabilmektedir. Özellikle on dakikadan az emzirmelerde sütün sadece laktozlu kısmı emileceği için dışkılama genellikle bu şekildedir.

Emzirme işlemi esnasında sık sık meme değişikliği yapılması bu durum daha sık gözlenmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple her meme en az 15 dakika emilmeli ardından diğer memeye geçilmelidir aksi takdirde köpüklü dışkının yanı sıra bebekte hazımsızlık ve gaz problemleri de gözlenmektedir.

3-)Hazır Gıda Tüketimi

Bebeklerde erken evrede hazır gıda tüketimine geçilmesi dışkılamada çeşitli değişikliklerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle emme çağındaki bebeklerin sütten kesilmesi ve hazır mamaların kullanılması bu duruma yol açabilmektedir.

Hazır gıda mamaların tüketiminin yanı sıra bebeklere yedirilen çeşitli sebze ve meyveler de bebeğin dışkılama alışkanlığının değişmesine, yenilen sebzelerin rengi ve yapısı dışkının renginin değişmesine hatta kıvamının değişmesine sebep olabilmektedir.

4-)Kullanılan İlaçlar

Bebeklerde kullanılan ilaçlar metabolizma işlemlerinin daha az gelişmiş olmasına bağlı olarak hızla dışkılanır ya da dışkılama işlemi esnasında dışkıda çeşitli değişimlere neden olmaktadır. Bu durum çoğu zaman normaldir.

Ancak beklenmeyen değişimlerde muhakkak doktorunuza ve eczacınıza danışınız. İstenmeyen etkilerden kaynaklı olarak, çeşitli bağırsak hastalıklarından kaynaklı olarak dışkı kıvamında bu şekilde değişiklikler olabilir.

NOT: Kronik bağırsak rahatsızlıklarında meydana gelen dışkılama şekli uzun süre boyunca devam eder. Aynı zamanda bebek dışkılama esnasında ciddi şekilde huysuzlanır ve acı çeker. Ateşlenme, hazımsızlık ve karın ağrısı da sık sık gözlenen diğer durumlardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ