Sol Üst Karın Bölgesinde Ağrı ve Nedenleri

Sol Üst Karın Bölgesinde Ağrı ve Nedenleri

Karın ağrısı göğüs ile pelvis arasındaki bölgede görülür ve herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Ne türde veya ne kadar kalıcı bir ağrı olduğuna bakarak, ağrının ciddi olup olmadığına karar verebilirsiniz. Karın ağrınız hafif ve geçici olabilir. Ama bazı durumlarda günlerce hatta haftalarca ağrı çekebilirsiniz. Tabiki ağrının haftalarca sürüp sürmediğine emin olmak için bekleyip, doktora gitmeyi ihmal etmenize gerek yok. Bir an önce doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Karnınızın sol üst solundaki ağrı, gövdenin o bölgedeki organları veya doku yapıları ile ilgili yanlış bir şeyin göstergesidir. Bağırsağınızın bir kısmı, dalağınız, pankreasın bir kısmı, karnın bir kısmı, karaciğerinizin sol kısmı, böbreklerinizin sol tarafı, üreterinizin bir kısmı, sol adrenal beziniz(böbrek üstü bezi), sol akciğerinizin bir kısmı , sol kaburgalarınızın alt kısmı, aorta, birçok kas karnınızın sol üst kısmında bulunur. Kalbiniz de bu alanın hemen üzerinde bulunmaktadır. Bu organların, kemiklerin, dokuların veya kasların herhangi birinde bulunan herhangi bir sorun veya durum sol üst karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir.

Sol Üst Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Karın organlarının ve kaslarının çoğunun karnın sol üst kısmında bulunması nedeniyle, bu kısımda karın ağrısına neden olabilecek birçok durum vardır. Görülen en yaygın nedenleri sizin için derledik.

1-)Akut Pankreatit

Aşırı yemek ve alkol tüketimi veya bazı ilaçların aşırı kullanılması sonucu ortaya çıkmış olabilir. Belirtileri arasında öncelikle karın ağrısı, kusma, ateş ve mide bulantısı vardır.

2-)Dalak Şişmesi

Sol üst karın bölgenizdeki ağrı ayrıca, dalağınızın genişlemesi ve şişmesi anlamına da gelebilir. Bakteriyel ve diğer parazitsel enfeksiyonlar dalak şişmesi için direkt nedenlerdir.

3-)Mide Gribi

Üst karın ağrısı için diğer bir yaygın neden mide gribidir ve genellikle en çok görülen durumdur. Virüs veya bakteriler midenin iltihaplanmasına neden olur. Karın ağrısı dışındaki yaygın belirtiler ise mide bulantısı, kusma, dehidrasyon ve iştah kaybıdır.

4-)Piyelonefrit

Piyelonefrit, bakterilere bağlı böbrek hastalığıdır. Sol üst karın ağrısına ateş, titreme ve kusma eşlik eder. Nedenleri farklı olduğundan ve tedavileri duruma göre değişeceğinden böbrek enfeksiyonlarını böbrek taşlarıyla karıştırmayınız.

5-)Polikistik Böbrek Hastalığı

Böbreklerinizde ağrılı kistlerin oluşacağı polikistik böbrek hastalığı sebebiyle de şiddetli karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durum yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık koşullarına yol açabilir.

Yukarıda bahsedilen sorunlardan veya nedenlerden herhangi biri tıbbi müdahale ve tedavi gerektirir. Tıbbi uzmanlar belirtilerinizi değerlendirecek, büyük olasılıkla birkaç test yapacak, daha ileri tanı için tarama yapacak ve bir tedavi şekli bulabilecektir. Listelenen sorunların hiçbiri kendiliğinden tedavi edilebilir değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ