Bebeğim Günde En Az 7 Kez Kaka Yapıyor

Bebeğim Günde En Az 7 Kez Kaka Yapıyor

Bebeklerin gün içinde birden fazla kere dışkı yapması önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bebeğinin günde en az 7 kez kaka yaptığından şikayet eden ebeveynlerin bunun için bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve tedavi yöntemlerini araştırması gereklidir. Bu durum birçok hastalık sebebi ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Bunun için bu duruma neden olan etken araştırılmalı sonrasında tedavi yöntemine geçilmelidir.

Bebeklerin gün içinde çok sayıda dışkılaması tamamen beslenme düzenleri ile ilgilidir. Bebeklerin o dönem farklı ve yanlış bir beslenme düzenine sahip olması, bağırsak problemleri bebeklerin dışkılama düzeninde farklılıklara yol açacaktır. Böyle durumlar genellikle geçici zaman dilimlerini kapsamaktadır. Kişinin bu durumda telaş yapmadan hareket etmesi gereklidir. Bebeğin dışkı renginin farklı olması ya da fazla sıvı olması durumunda kişinin doktora gitmesi ve bebeği için gerekli testleri yaptırması gereklidir.

Bebeğin Çok Sayıda Dışkılaması

Bebeklerin her birinin belirli bir beslenme düzeni vardır. Bebeklerin yetişkin bir insana göre çok daha hassas bir yapısı vardır ve yiyecekleri besinlerin özen içinde seçilmiş olması gerekir. Bebeklerin yememesi gereken bir yiyeceği tüketmesi bağırsak sistemlerini bozacağı için gün içinde birden fazla kere dışkılamasına yol açacaktır. Böyle bir durum bebekleri oldukça halsiz düşürecek bir sağlık sorunudur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkılama sayısının çok olması oldukça normal bir durumdur. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin gün içinde 4 ya da 5 kere dışkı yapması çok normal bir durumdur ve endişe edilmemelidir. Bunun daha fazla olma durumu ise bebeğin bağırsak sisteminin bozulması ile ilgili bir durumdur. Buna neden olan etken ise büyük bir ihtimalle bebeğin yanlış bir beslenme düzenine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda bebeğin doktor kontrolünde beslenmesi sorunun ortadan kaldırılmasında önemli bir etken olacaktır.

Bebeklerin Dışkılama Sayısı Neden Artar?

Bebeklerin dışkılama sayısının artmasında çok farklı faktörler neden olarak görülebilir. Dışkı sayısının artmasında en çok görülen nedenler şunlardır:

  • Bebeklerin dış çıkarma dönemleri oldukça zor bir dönemdir ve bu dönemde bebeklerin beslenme düzeninde farklılıklar oluşur. Bu sebeple bu dönemde bebeklerin dışkılama sayısında farklılıklar ve artış gözlenmesi oldukça normal bir durumdur.
  • Bebeklerin dışkı sayısının artış göstermesinin diğer bir sebebi ise akut ishal isimli rahatsızlıktır. Özellikle bebeklerin dışkısının normalden daha açık renkte ve sıvı olması ishalin en önemli belirtisidir. Bu dönemde bebekte ishale neden olacak yiyeceklerin tüketilmemesi ve ishal önleyici doğal yöntemler kullanılması tavsiye edilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ