Tırnaktaki Siyah Lekeler

  • 12 Şubat 2018
  • 6.169 kez görüntülendi.
Tırnaktaki Siyah Lekeler

Tırnaklarda görülen siyah lekeler ya da siyah çizgiler, bazı kişilerde ortaya çıkan ve kolaylıkla geçmeyen bir durumdur. Basit bir travma sonucu ortaya çıkabileceği gibi ciddi bir sorunun habercisi de olabilmektedir. Sebeplerin bilinmesinde fayda vardır.

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri Nelerdir?

  • Tırnakların herhangi birinde aniden ortaya çıkan siyah lekeler, genellikle çeşitli şiddetli darbeler sonucu oluşmaktadır. Özellikle çekiçle vurma, kapıya sıkışma gibi sıklıkla yaşanan durumlar sonrasında, tırnaklarda leke kalabilir. Ancak bu durum, eğer çok şiddetli bir darbe değil ise bir süre sonra tırnak uzadıkça kaybolacaktır. Çok şiddetli darbelerde ise tırnak düzebilmekte ve altından yeni bir tırnak çıkabilmektedir.
  • Kişinin beslenmesi belli bir düzen dahilinde değil ise, buna ek olarak vitamin ve mineraller konusunda da vücut bir eksiklik yaşıyor ise tırnakta siyah leke oluşumu gözlemlenebilir.
  • Tırnaklara çok fazla manikür yapılması, sürekli olarak kimyasal içerik barındıran ürünlerin tırnakta kalması da tırnakta sarı lekelerin oluşumuna yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda bu tip ürünlerin kullanımına ara verilmeli ve tırnak dokusunun hava alması sağlanmalıdır.
  • Bazen de tırnakta siyah bir leke yapısal bozuklukların habercisi olabilmektedir.
  • Tırnak mantarı, ayak tırnaklarında daha sık meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta tırnakların renginde bir değişim söz konusudur ve daha çok diyabet hastalarında ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde ortaya çıkmaktadır.
  • Siyah çizgiler, melanom rahatsızlığının da belirtilerinden de sayılmaktadır. Yarım santimetre genişliğinde genel olarak ellerde yer alan tırnaklarda görülen siyah çizgiye neden olan melanom, bir kanser türü olarak ifade edilebilir. Melanin maddesi üretmekle görevli olan melanositlerin, kanserli bir şekilde büyümesi ile oluşur. Bu rahatsızlığın teşhisinin yapılması için bazı tetkikler yapılmalıdır. Tetkikler sonrasında doktor kontrolünde tedaviye başlanması uygun olacaktır.

Tırnaklarda Siyah Leke Tedavisi

Tırnaklarda lekenin tedavisi için öncelikle hangi sebeple ortaya çıktıkları bilinmelidir. Bu doğrultuda hatalı tedavi uygulamalarının ya da acil durumların fark edilmeme riskinin de önüne geçilmiş olacaktır. Kanser türündeki rahatsızlıklarda, yani melanom rahatsızlığında biyopsi yapılması doktor tarafından gerekli görülebilir. Kanser türü bir rahatsızlık söz konusu değil ise, endişelenmeye de gerek yoktur.

Lekenin yenilenebilirlik durumu da bu aşamada dikkate alınmalıdır. Uzayan tırnakla birlikte devam etmeyen, gittikçe uca doğru ilerleyen lekeler için kendiliğinden geçmesi dışında genellikle bir tedavi uygulanmaz. Ancak leke tırnak uzasa da halen dipten başlıyor ve tırnak boyunca uzanıyorsa, tedavi gerektirecektir. Problemin ortadan kaldırılması için genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ