Kasıklarda Yara

Kasıklarda Yara

Kasık bölgesinde meydana gelen birçok farklı sağlık sorunu bulunmaktadır. Kadın ve erkek herkesin büyük önem vermesi gereken kasık bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Kasıklarda meydana gelen çeşitli yaralar, mantar vb. sağlık sorunlarının en büyük sebebi gereken hijyenin sağlanmamasıdır.

Kasık bölgesinde meydana gelen yaralar geç iyileştiği için günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tarz bir sağlık bir sorunu ile karşılaşan kişilerin kendi başına kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir müdahalede bulunmaması, cilt doktoruna danışması ve uzman kişi eşliğinde bir tedavi uygulaması önerilmektedir. Cinsel bölgede meydana gelen tüm rahatsızlıklar ciddiye alınmalı ve titiz bir tedavi uygulanmalıdır.

Kasıklarda meydan gelen belli başlı yara çeşitleri arasında kasık mantarı yer almaktadır. Kasık mantarının nedenleri bilinmeli ve uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

Kasık Mantarı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Kasık mantarı birçok insanın karşılaştığı bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Mantar sorunu bilindiği üzere vücudun birçok bölgesinde karşımıza çıkmaktadır. Koltuk altı, ayak, saç derisi vb. alanlarda karşımıza çıkan mantarın en sık görülen bir diğer türü ise kasık mantarıdır. Bebeklerde sık sık görülen kasık mantarı vücudun belirli bölgesinin yeteri kadar hava almamasından, giyilen iç çamaşırının kumaşından dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Bunun yanı sıra ayak ve tırnaklarda meydana gelen mantarın kasıklara kadar yayılması da sorunun bir diğer nedeni olarak gösterilmektedir.

Kasık Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Kasık mantarının en belirgin belirtisi ciltte meydana gelen ufak kızarıklardır. Bazı kasık mantarı türlerinde yalnızca kırmızı ufak lezyonlar görülürken bazılarında ise bu lezyonların yanında ufak su kabarcıkları meydana gelmektedir. Kasıkta meydana gelen mantarın diğer belirtileri arasında ise kasıkta şiddetli ağrılar, kaşıntı, şişlik ve akıntı gibi belirtiler yer almaktadır.

Kişide kasık mantarı tanısı konulabilmesi için bir uzman tarafından muayene olunmalı ve örnek olarak alınan lezyonların incelenmesi gerekmektedir.

Kasık Mantarına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Kasık mantarı tanısı koyulan kişinin belirtilen tedavi yöntemine uygun davranması gerekmektedir. Kasık mantarı tedavisinde genellikle çeşitli merhemler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin de kasık mantarına karşı alabileceği bazı faydalı önlemler bulunmaktadır. Kullanılan iç çamaşırının çok sıkı olmaması, gün içinde en az bir kere iç çamaşırının değiştirilmesi, genital bölge temizliğine çok daha fazla dikkat edilmesi, pamuklu bir iç çamaşırı kullanımı kasık mantarına karşı alınabilecek başlıca önlemler arasında yer almaktadır.

Kasık bölgesinde yara olan kişinin ise doğrudan doktora başvurması önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ