İdrarda Siyah Kurt Çıkması

İdrarda Siyah Kurt Çıkması

İdrarda siyah kurt çıkması durumunda kişiler hemen paniğe kapılmaktadır. Fakat paniğe kapılmayı gerektiren bir durum söz konusu değildir. Elbetteki doktora müracaat etmeyi gerektirir fakat basit yöntemlerle çözüme kavuşacak bir konudur. Sebeplerinden ve tedavisinden bahsetmeden önce, idrar hakkında bilgi vermek konunun daha net anlaşılmasını sağlayacaktır.

İdrar, vücutta bulunan mineral ve inorganik maddelerin dengelenmesi adına dışarı atılan sıvı olarak tanımlanmaktadır. İdrar, asidik bir yapıya sahiptir. İdrar, böbrekler tarafından salgılandıktan sonra üretra (idrarın dışarı atılmasını sağlayan, tüpe benzeyen ve iki tarafı açık olan bir kanal) yoluyla dışarı atılır. İdrar, iğrenç bir şey olarak algılansa da asidik bir sıvı olduğu için son derece steril bir sıvıdır. İdrarın asidikliği pH cetveli değerlerine göre belirlenmiştir.

İdrarda Siyah Kurt Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

İdrarda siyah kurt çıkması aslında bir göz yanılması durumudur. İdrarda gördüğünüzü zannettiğiniz siyah kurt aslında bir kan pıhtısıdır. Kan pıhtıları oldukça koyu renklidir. Farklı sebeplerle oluşmuş olan kan pıhtıları, idrar yaparken dışarı atılabilir. Parça parça ve koyu renkte dışarı atılan kan pıhtılarını kurt zannetmeniz gayet normaldir. İdrarda kan pıhtısı görülmesi, idrar kanallarınında oluşan herhangi bir sorun sebebiyle veya böbrek taşı sebebiyle olabilir.

1-)İdrar Kanalları Sorunu

  • İdrar kanallarında oluşabilecek herhangi bir problem, idrardan kan pıhtısı çıkmasına neden olabilmektedir. Çıkan kanın siyah olması kanın eski olduğunun yani aslında şikayetin daha önceden oluşmuş olduğunun belirtisidir. İdrar kanallarında oluşan bir rahatsızlık sebebiyle kan pıhtısı oluşması, kan pıhtısının siyah olması ve sizin onu kurt zannetmeniz imkan dahilindedir.
  • İdrar kanallarında tıkanıklık, iltihaplanma, daralma ve genişleme, kanama, tümör gibi rahatsızlıklar oluşması mümkündür. Bu durumlarda oluşabilecek muhtemel belirtiler; idrarınızı yaparken yanma hissi, cinsel ilişkide ağrı, idrar renginin bulanık olması, idrar kokusunun ağır olması, tuvalete çıkma isteğinin sıklaşması, cinsel organda akıntı, idrar yaparken ağrı, kanama, idrarın yavaş akması veya çatallaşması, dağılması gibi belirtilerdir. Kan pıhtısı durumu söz konusu olmadan doktora danışmak faydalı olacaktır.

2-)Böbrek Taşı

Böbrek taşı, sebep olduğu şiddetli ağrılar ile tanınır. Bu ağrılar, karın kısmında ve böbreklerin bulunduğu yan taraflarda hissedilir. Ağrılar oluşmaya başladığında böbrek taşının üst idrar yoluna geldiğini veya yaklaştığını söylemek mümkündür. Üst idrar yollarına yaklaşmayan böbrek taşı genellikle fizyolojik bir belirti göstermemektedir. İdrar renginin koyu olması ve idrardan kan gelmesi böbrek taşının diğer belirtileridir.

İdrarda Çıkan Siyah Kurt Tedavisi

  • Öncelikle doğru teşhis konulması şarttır.
  • İdrarda çıkan siyah kurt şikayetiyle doktora başvurduğunuzda doktorunuz, idrar tahlili başta olmak üzere birçok test isteyebilir.
  • Yapılan inceleme ve araştırmanın ardından ilaç tedavisi uygulanması mümkündür.
  • Böbrek taşı rahatsızlığında bol su içmek ve yürüyüş yapmak tavsiye edilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ