Bel Ağrısı ve Sol Diz Kapağı Ağrısı

Bel Ağrısı ve Sol Diz Kapağı Ağrısı

Bel ağrısı ve diz kapağı ağrısı birbirinden farklı etkenlerden veya ortak nedenlerden kaynaklı olabilir. Bel ve diz bölgesi vücutta en çok kullanılan bölgelerden biridir. Aynı zamanda bu bölgelere vücudun neredeyse tüm ağırlığı bindiğinden, zaman zaman ağrı oluşması doğaldır. Ancak bu ağrılar hafif seyirde olabildiği gibi kimi zaman çok şiddetli bir hal alabilmekte ve kişinin gündelik yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Şayet bel ve diz bölgesinde şiddetli ağrılar hissediliyorsa, doğru tetkik ve tedavi yöntemi için mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

Bel ve Diz Ağrısı Neden Olur?

Normal şartlarda bel ve diz ağrısı farklı sebeplerden kaynaklı olabilir ancak biz bu başlık altında ortak sebepleri inceleyeceğiz.

Aşırı Kilo

Vücuttaki en kompleks eklemlerden biri olan diz, bir çok hareket esnasında aktif olarak kullanılmaktadır. Bu durum bel bölgesi için de geçerlidir. Dolayısıyla bel veya diz bölgesine fazla yük binmesi, buralarda ağrı oluşumunu tetikleyicidir. Özellikle aşırı kilo veya obezite sorunu olan kişilerde, vücut ağırlığının fazla olmasından bel ve diz ağrısı şikayetine sık rastlanır.

Travma Etkenleri

Yürürken, ayakta sabit dururken, merdiven çıkarken kısacası akla gelebilecek her eylem sırasında bel ve diz bölgesi aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden vücudun bu kısımları darbe, hasar ve incinmeye gayet açıktır. Şiddetli bir şekilde yere kapaklanmak, bel ve diz bölgesine şiddetli darbe alınması neticesinde iki bölgede birden ağrı baş gösterebilir.

Kireçlenme

Tıp literatüründe osteoartrit olarak dile getirilen kireçlenme, bel ve diz ağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Zaman içerisinde eklemlerin ve eklem kıkırdakları yıpranır, aşınır. Eklem kıkırdağının yıpranmasıysa, ağrı sorunu çekilmesine yol açar. Vücuda çok fazla ağırlık binmesine(aşırı kilo) bağlı görülebileceği gibi çoğunlukla yaşlılık döneminde rastlanmaktadır.

Yanlış Duruş Pozisyonu

Bel ve diz ağrılarının ortak nedenlerinden bir diğeri ise yanlış duruş pozisyonudur. Özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışan kişilerde uzun süreli hareketsizliğe bağlı olarak bel ve dizde ağrı hissedilebilir. Hele bir de kişide kambur durma alışkanlığı varsa, ağrı daha da şiddetli hal alarak ciddi eklem sorunlarına zemin hazırlayabilir. Sürekli olarak kişinin yanlış, kötü pozisyonda bulunması ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebileceğinden bir takım hususlarda dikkatli olmakta fayda vardır;

  • Gün içinde ara ara ufak egzersizler yapılmalı,
  • Sandalye/koltuk pozisyonu, rahat oturma şekline göre ayarlanmalı,
  • Kambur oturmamaya dikkat edilmeli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ