Bel Çukurunun Fazla Olması

  • 24 Ocak 2017
  • 30.174 kez görüntülendi.
Bel Çukurunun Fazla Olması

Bel çukurunun fazla olması durumu birçok insanda görülür. Fakat kişilere herhangi bir rahatsızlık vermediği için, ağrı ve sızı yapmadığı için, hareketleri kısıtlamadığı için farkedilmez. Kişiler bu durumdan şikayetçi olmazlar. Bel çukurunun oluşumu genellikle sonradan olmaktadır. Çok nadiren kişilerde doğuştan vardır. Özellikle kilolu kişilerde bu durum çok belirginleşmez, zayıf kişilerde ise bayağı belirgin bir durumdur. Karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler, bel çukurunu arttırır.

Bazen bel çukuru fazla olan kişilerde bel ağrıları olmaktadır. Bu şekilde kendini gösteren bu durumun herhangi bir tedavisi yoktur. Tek çözüm fizik tedavi ve egzersizler ile bu ağrıları ve sorunları azaltmaktır. Bu egzersizler mutlaka bir uzman doktor tarafından onaylanmış olmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile bir şey yapmayınız. Daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Bel çukuru kişilerde ağrılara, sancılara neden olmuyor, hareketleri kısıtlamıyor, başka sorunlara neden olmuyor ve ilerleme göstermiyorsa büyük sorunlara yol açmaz.

Bel çukuru fazla olan kişilerde göbekler daha çıkıktır. Tıp dilinde lardoz diye bilinen bu sorun hastalık değildir, bulgudur. Eğer bu sorundan ötürü ağrınız varsa hemen doktora gitmelisiniz. Lardoz bir anlamda da çökük omurga anlamına gelir. Bu durumun çocuğunuzda olup olmadığı anlamak için düz bir zemine yatırarak bel altında boşluk olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz.

Bel Çukurunun Fazla Olması Nasıl Önlenebilir?

Bel çukurunun fazla olması durumunun ilerlememesi veya önlenmesi için ilk olarak kalça ve bel kaslarının düzenli çalışması gerekir. Ayrıca belinizi zorlayacak hareketlerden de kaçınmanız gerekir. Kadınlarda özellikle hamilelik döneminden sonra oluşan bel çukuru, sırt üstü yapılan pilates dersleri ile azaltılabilir.

Bel çukurunun ilerlemesini önlemenin en güzel yolu egzersiz yapmaktır. Fakat başlanılan ilk zamanlarda aşırıya kaçılmamalıdır. Vücut alıştırılarak spor yapılmalıdır. Kedi- deve duruşu diye adlandırılan bir hareket size çok iyi gelecektir. Çok kolay ve herkesin yapabileceği bir harekettir. Ellerinizi ve dizlerinizi yere koyarak kedi pozisyonunda durun. Kalça ve karın kaslarınızın kasılı olması gerekir. Karnınızı içinize çekin ve başınızı öne eğin, sırtınızı yukarı kaldırın. Sonra ise başınızı yukarı kaldırarak belinizi çukurlaştırın. Bu hareketi evde kolayca yapabilirsiniz. Fakat doktorunuzun tavsiyesi olmadan bu hareketi yapmayınız.

Bu durumdaki kişiler duruşlarına çok dikkat etmelidir. Göğüs dik durmalı, başın duruşu ileriye veya geriye eğik olmamalı, bel bükülmemelidir.

Karın ve kalça kasları güçlendirilerek de lardoz düzeltilebilir. Sırtüstü egzersiz yapılmalıdır. En önemli problem bel ve bacak ağrılarıdır. Bu ağrılar da belirli bir süre sonra geçecektir. Egzersize başladıktan sonra ömür boyu devam etmelisiniz. Ağrılarınız tamamen geçecek ve bel çukurunuz normale yakın bir hale gelecektir. Fizik tedavi uzmanından hemen yardım alarak egzersizlere başlayabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ilaçları ve tedaviyi uygulamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ