Ayak Altında Çıkan Siğil

Ayak Altında Çıkan Siğil

Siğillerin vücutta var olmalarının çeşitli sebepleri olabilir ve genellikle ellerde, ayaklarda gözlenir siğiller. Ellerde el üzerinde, ayaklarda da ayak üzerinde gözlenmelerine rağmen nadirende olsa ayak altında olabilirler. Ayak altında oluşan siğiller sıklıkla kahverengi ya da siyah renkte olup kendisini belli eder. Nasırla karıştırılma ihtimalleri çok yüksektir. Fakat nasır sert ve ağrılıyken bu bazen ağrılı bazen ağrısız, yumuşak olur. Toplu girilen havuzlarda, su birikintilerinde, denizde ve basılan ıslak zeminlerde başkasından bulaşır.

Vücuda HPV virüsünün girmesi ile oluşum gösterir ve gelişimi bir ay da sürebilir, bir hafta da. Bu durum kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetine bağlı olarak değişir. Kolay bulaşıyor olması nedeni ile bu kişilerle aynı ayakkabı, terlik, havlu ya da aynı havuza girilmesi durumunda hemen bulaşabilir. Vücudun başka bölgelerine de temas ile yerleşip giderek yayılan siğillerdir. En kısa sürede uzman hekim kontrolünde tedavi gerçekleştirilmelidir.

Ayak Altında Siğil Nedenleri Nelerdir?

Ayak altında siğil oluşması nedenleri siğili olan kimselerle aynı zemine basmak ve onların kullandığı havluyu kullanmak olabilir. Bu virüs (HPV) temas ile çok basit bir şekilde bir vücuttan başka bir vücuda ya da vücudun bir yerinden başka bir yerine bulaşabilir. Kimi kimseler bu virüse karşı bağışıklık sistemleri kuvvetli olduğu için tepki göstermezken kimi hastalarda kedisini çok kolay gösterir ve sadece ayak altında kalmayıp vücudunun farklı bölgelerine de yayılabilir.

Ayak Altındaki Siğil Nasıl Geçer?

Öncelikle nasırla çok sık karıştırılar ayak altı siğillerinin doktor tarafından teşhisi yapılmalıdır. Teşhisinin ardından uzman hekim kontrolünde en uygun tedavi yöntemi seçilerek o yönde uygulamaya geçilmelidir.

Salisilik Asit Tedavisi

Salisilik asitle uygulanacak tedavide, ayaklar önce ılık suda bekletilerek yumuşatılır ve ardından ilaç uygulama bölgesine uygulanır. Geceden sabaha bekletilerek ilacın etkisinin maksimum alınması sağlanır. Tekrar uygulaması için de o bölge törpülenip, ponza taşı ile sürtülerek temizlenir.

Elma Sirkesi Tedavisi

Uygulama yapılacak bölge hariç civarına vazelin sürülerek korunur. Ve uygulama yapılacak yere yani siğilin üzerine elma sirkesine batırılmış pamuk koyularak üzeri bantlanır. Gece boyunca bu şekilde durarak sabah çıkarılır. Bu çok etkili olmayabilir. Fakat doktora gidemediğiniz ve çok müşkül bir durumda uzun süreli kullanımında değişim gözlenebilir. Bunu uygulamadan önce de varsa doktorunuza yoksa eczacınıza danışınız. Aksi takdirde cildinizde var olan bir hassasiyet söz konusuysa kimsede gözlenmeyen bir etki sizde gözlenebilir.

Tedavi için en uygun yöntem sıklıkla salisilik asit kullanımı olarak görülür. Kişinin durumu ilerlemeden doktora gitmesi ve tedaviye başlaması kendisi için iyi olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ