Mideden Sırta Vuran Ağrı

Mideden Sırta Vuran Ağrı

Reflü, gastrit gibi hastalıklara sahip kişilerde sıklıkla görülen mideden sırta vuran ağrı kişinin sosyal yaşamını olumsuz olarak etkileyen bir sağlık sorunudur. Mide sorunu olan kişilerin sıklıkla yaşadığı bir sorun olan ağrılar farklı şiddetlere sahiptir. Kişiden kişiye farklılık gösteren ağrılar ilk olarak midede başlar ve zaman içinde sırta kadar yayılır.

Ağrıların dayanılamaz boyutta olması halinde kişinin doktor kontrolünde ilaç kullanımı yapması uygundur. Ağrıların birçok farklı nedeni olsa da en sık görülen nedenler reflü, ülser gibi çeşitli mide hastalıklarıdır. Bu hastalıkların beslenme düzeni ile doğrudan ilişkisi olduğu bilinmektedir. Kişinin sağlıklı bir beslenme tarzı edinmesi bu hastalıkları da sonlandıracaktır.

Mide ağrılarının geçmemesi halinde kişinin doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Mideden Sırta Vuran Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Gastrit ve Ülser Hastalıkları

Mide rahatsızlıkları olarak bilinen gastrit ve ülser çoğu kişide karşımıza çıkan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Her yaştan kişide görülebilen bu mide hastalıkları kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Gastrit ülserden önceki evre olarak görülmektedir. Gastriti olan kişilerin tedavi yöntemlerine uymaması halinde hastalık ülsere dönüşmektedir. Kişinin bu dönemde çok daha dikkatli olması gereklidir çünkü ülserden sonraki evre mide kanseridir. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi ile nükseden bu rahatsızlıklar midede yanma, ağrı, mide bulantısı, mideden sırta vuran ağrı gibi şikayetleri ortaya çıkarmaktadır.

2-)Mide Kanseri

Gastrit ve ülserden sonraki safha mide kanseridir. Kişinin yeme düzeni, yaşam tarzı ve diğer hastalıkların etken olduğu mide rahatsızlıkları en üst noktada mide kanseri olarak kişide hayati bir tehlike ortaya çıkarmaktadır. Mideden sırt vuran ağrı ve diğer belirtiler ortaya çıktığında hastanın hiç zaman kaybetmeden en yakın hastaneye gitmesi ve gerekli olan tüm tetkikleri olması gerekmektedir. Hastalık ilerlemeden tedavisine başlanmalıdır.

3-)Pankreas Kanseri

Mideden sırta vuran ağrıya neden olan hastalıklardan bir diğeri ise pankreas kanseridir. Pankreas kanseri şiddetli mide ve sırt ağrılarına neden olan bir kanser türüdür. Hastanın zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmesi ve hastalığın bir an önce tanısının yapılması hayati önem taşımaktadır.

Mideden Sırta Vuran Ağrı Nasıl Geçer?

Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan ve önemli hastalıkların belirtisi olabilen mideden sırta vuran ağrı tedavisi için hastalık tanısı yapılması çok önemlidir. Hastalığın tanısı konmasından sonra ise gerekli olan yöntemlerle birlikte bir tedavi yolu belirlenecektir. Kişinin bu tedaviyi hiç aksatmadan yerine getirmesi tavsiye edilmektedir.

Eğer bir süredir mideden sırta vuran ağrı şikayeti söz konusuysa, ihmal edilmemeli ve gerekli tetkik-tedavi yöntemleri için uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ