Boğazda Bir Şey Varmış Hissi

Boğazda Bir Şey Varmış Hissi

Ağızdan sonra yiyeceklerin geçtiği ilk yer olarak bilinen boğazda kimi zaman takılma, bir şey varmış hissi şikayetleri baş gösterebilmektedir. Boğazda bir şey varmış hissi; basit boğaz enfeksiyonları ile ilgili olabileceği gibi tiroid bezi ve yemek borusu rahatsızlıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir.

Boğazda bir şey varmış hissi şeklinde ifade edilen boğazdaki takılma; yutkunurken, yemek yerken kişinin zorlanmasına sebebiyet verebilir. Kişinin gündelik yaşamını olumsuz yönden etkileyen şikayetin tedavisi altında yatan nedene göre farklılık gösterebileceğinden, detaylı ve doğru tetkik için mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Boğazda Takılma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla yutkunma sırasında farkedilen boğazdaki takılma hissinin sebeplerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Boğaz Enfeksiyonu

Soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıkların akabinde boğaz enfeksiyonuna sık rastlanır. Boğazdaki enfeksiyon ise boğazın şişmesine neden olarak, bu bölgede takılma ve bir şey varmış hissine yol açar. Genellikle kısa süreli görülü ve rahatsızlık tedavi edildikten sonra kendiliğinden geçer.

Alerjik Durumlar

Polen, toz veya tüketilen gıdadan ötürü baş gösteren alerjik durumun akabinde boğazda gıcıklanma, takılma hissi oluşabilir. Genellikle alerjiye yol açan maddenin(alerjen), ortamdan uzaklaştırılması akabinde kısa sürede geçer.

Sigara İçmek

Pek çok zararı olan sigaranın bir diğer olumsuz etkilerinden biri de boğazdaki takılma hissidir. Nefes yollarını tahrişe neden olarak bu bölgede iltihaplanma, enfeksiyon gibi pek çok soruna davetiye çıkartır. Özellikle çok fazla sigara kullanan kişilerde bu sebepten şikayete sık rastlanır.

Psikolojik Etkenler

Çağımızın başta gelen sorunlarından olan stres, endişe ve kaygı durumları boğazda takılma hissine neden olarak kişinin yutkunurken zorlanmasına neden olabilmektedir. Özellikle büyük bir topluluk önünde yapılacak konuşma sırasında yaşanan heyecandan ötürü boğazda düğümlenme, takılma sorununa sık rastlanır.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Takılma hissi yukarıda bahsedilen ve kısmen basit sayılabilecek nedenler dışında kimi zaman ciddi rahatsızlıkların bulgusu olarak da görülebilmektedir.

Boğaz reflüsü

Tüketilen besinlerin sindiriminde önemli rol üstlenen mide asidinin, ses tellerine doğru ulaşarak tahrişe sebebiyet vermesi boğaz reflüsü olarak bilinir. Sessiz reflü olarak da bilinen rahatsızlığın en bilindik belirtisi boğazdaki rahatsızlık hissi ve boğaz ağrısıdır. Bunun dışında ses kısıklığı, hırıltılı solunum ve nefes darlığı da belirtilerindendir.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Besinlerin mideye ulaşmasında etkili olan yemek borusu, boğaz ile bağlantılı olduğundan burada baş gösterebilecek herhangi bir sorun boğazda takılma ve yutkunamama problemlerine yol açabilir.

Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid bezinin büyümesi guatr olarak tanımlanır. Boynun alt bölgesinde yer alan tiroid bezinin büyümesi; yutkunmada zorluğa neden olarak boğazda takılma hissine sebebiyet verebilir. Ancak tek başına boğazdaki gıcıklanma, takılma hissi guatr bulgusu olarak değerlendirilmez. Rahatsızlığın başlıca belirtileri şunlardır;

  • Boyun bölgesinde şişlik: Tiroid bezinin büyümesiyle birlikte dışarıdan gözle farkedilir bir hal alabilir.
  • Yutkunma güçlüğü,
  • Hırıltılı solunum,
  • Öksürük,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • Terleme

Boğazdaki takılma hissi şikayeti yalnızca guatr değil, daha farklı tiroid bezi rahatsızlıklarından kaynaklı da olabilir.

Şikayet yukarıda bahsedildiği üzere çok ciddi rahatsızlıkların habercisi niteliğinde olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka konuyla ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ